Inflacja ponownie przebiła granicę celu NBP. Najnowsze dane GUS

Ceny konsumenckie przyspieszyły. Inflacja w lipcu wyniosła 4,2 proc. Najmocniej podrożała energia elektryczna, gaz i zaopatrzenie w wodę.

Publikacja: 14.08.2024 10:22

Inflacja ponownie przebiła granicę celu NBP. Najnowsze dane GUS

Foto: Bloomberg

O ponad 6 proc. więcej kosztowały w lipcu usługi, a o 3,5 proc. towary – takie dane podał GUS. W ciągu miesiąca inflacja konsumpcyjna wzrosła o 1,4 proc. Stało się tak, jak przewidywali ekonomiści i jak wynikało z wcześniejszych podwyżek za energię elektryczną i media. Ekonomiści szacują, że w kolejnych miesiącach CPI wzrośnie.

Żywność, która jest dla wielu rodzin największym wydatkiem, jest droższa o 3,2 proc., choć niektóre popularne produkty są droższe o 5 proc. (np. pieczywo, masło, owoce, czy soki).

Ceny energii elektrycznej wyższe niemal o jedną piątą. Które ceny wzrosły najmocniej?

Pomimo sporej różnicy pomiędzy wzrostem cen usług i towarów, to te pierwsze, choć wysokie – są w miarę stabilne. Miesiąc temu przy CPI 2,6 proc. w skali roku ceny usług wynosiły 6,1 proc., a towarów 1,3 proc. W stosunku do czerwca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1 proc. Przez miesiąc ceny energii elektrycznej skoczyły o 19,9 proc., a gazu o 16,8 proc. W tym czasie żywność i napoje bezalkoholowe potaniały o 0,5 proc.

PAP

- Inflacja w lipcu przebiła z impetem górną granicę odchyleń od celu NBP, do czego w największym stopniu przyczyniło się odmrożenie cen energii i gazu dla gospodarstw domowych. Podwyżki tych cen będą rezonować w kolejnych miesiącach, przyczyniając się do dalszego stopniowego przyspieszania inflacji – uważa Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

A Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej, dodaje: - Wydaje się, że mocniej ujawniły się podwyżki związane z cenami energii, nie „rozłożyły się” na lipiec i sierpień. A to oznacza, że podniesienie inflacji w sierpniu nie powinno być już tak wysokie jak w lipcu, o jakieś 0,2 proc., a nie o 1 – 2 proc.

Czytaj więcej

Dane o PKB Polski za II kw. mocniejsze od oczekiwań

To kategoria użytkowanie mieszkań i nośniki energii pokazują najwyższe wzrostu cen. W całej grupie o 8,7 proc. w skali roku i o 8,6 proc. od stycznia. W tym ceny energii elektrycznej są wyższe o 18,5 proc. w porównaniu do lipca zeszłego roku i aż o ponad jedną piąta w porównaniu do grudnia. Za gaz zapłaciliśmy przeciętnie o ponad 16 proc. więcej w skali roku, a za wodę – 12,4 proc. Usługi kanalizacyjne są droższe o ponad 11 proc. niż w zeszłym roku.

O więcej niż o 8 proc. podrożały także towary: tłuszcze zwierzęce (w tym masło o ponad jedną dziesiątą) wyroby tytoniowe, soki owocowe i warzywne, herbata. Wśród usług najbardziej skoczyły ceny związane z opieką zdrowotną ( ok. 10 proc.), turystyczne zagraniczne (14 proc.), fryzjerskie (8,5 proc.), ubezpieczenia (8 proc.). GUS oszacował także, że za edukację płacimy o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. W ponad jedną dziewiąta wzrosły ceny usług opiekuńczych, o 7 proc. ceny w restauracjach i w hotelach.

Jakie są perspektywy inflacji? "Inflacyjny szczyt przypadnie na luty 2025 r."

Ze średnich cen wynika, że potaniał cukier (o ponad 23 proc.) oraz nieznacznie: jajka, mięso wieprzowe, mąka i ryż w skali roku. W porównaniu do czerwca ceny ustabilizowały się. Mniej zapłaciliśmy też za odzież, urządzenia gospodarstwa domowego, transport, sprzęt telekomunikacyjny i audiowizualny.

- Na koniec roku wskaźnik CPI osiągnie około 5,3 proc. w skali roku, ale najprawdopodobniej pierwsze miesiące 2025 r. upływać będą jeszcze nadal pod znakiem pięcia się wskaźnika CPI w górę. Inflacyjny szczyt przypadnie, wg aktualnych prognoz, na luty 2025 r. i dopiero wtedy inflacja zacznie się obniżać – prognozuje Monika Kurtek. Ceny żywności spadły o 0,5% m/m z uwagi na sezonowe spadki cen warzyw (-5,5% m/m) i owoców (-0,9%). Jednocześnie dzisiejszy odczyt potwierdza, że proces stopniowego przekładania wyższej stawki VAT na ceny żywności w największych dyskontach zakończył się. Najbliższe miesiące przyniosą stopniowe odbicie cen żywności z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne w kraju, które ograniczą podaż tych produktów i wytworzą presję na wzrost ich cen.

Analitycy Banku Pekao dodają, że choć ceny paliw pozostają stabilne w ujęciu miesięcznym, to napięcia na Bliskim Wschodzie to potencjalny pretekst do odbicia cen ropy, a tym samym wyższe ceny detaliczne paliw. W komentarzu napisali: „Według naszych szacunków inflacja bazowa wzrosła do 3,7 proc. po części za sprawą podwyżek cen za wodę (+3,1 proc. m/m w lipcu) i usługi kanalizacyjne (1,7 proc.). W najbliższym czasie będą one nadal generować presję na wzrost inflacji bazowej z uwagi na zdecentralizowany proces wprowadzania taryf. Miara bazowa inflacji utrzyma się w płaskim trendzie".

- Do końca roku nie ma już raczej większych szans na zejście inflacji do przedziału celu inflacyjnego NBP, a wręcz będziemy się ocierać o wzrosty cen na poziomie 5 proc. Biorąc pod uwagę dzisiejsze dane o zaskakująco wysokim wzroście PKB, wizja obniżek stóp procentowych definitywnie odsunęła się – uważa Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem
Gospodarka krajowa
Rząd zwiększa tegoroczny deficyt do 240 mld zł