Dane o PKB Polski za II kw. mocniejsze od oczekiwań

Wzrost gospodarczy w Polsce w II kwartale wyniósł 3,2 proc. w skali roku - wynika z wstępnych danych GUS. PKB wzrosło szybciej niż spodziewali się ekonomiści.

Aktualizacja: 14.08.2024 11:22 Publikacja: 14.08.2024 10:12

Dane o PKB Polski za II kw. mocniejsze od oczekiwań

Foto: AdobeStock

PKB wzrósł według GUS o 3,2 proc,. a kwartał wcześniej o 2 proc. w skali roku. Większość ekonomistów spodziewała się, że wzrost wyniesie 2,7 proc. – 2,8 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed roku.

PAP

GUS podał szybki szacunek PKB Polski za II kwartał 2024 roku

- Tempo wzrostu gospodarczego w drugim kwartale kontynuowało przyspieszanie. Polska gospodarka znajduje się w fazie ożywienia, które nabiera „rozpędu” – uważa Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Uważa, że na podstawie opublikowanych danych miesięcznych o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz produkcji budowlano-montażowej można wnioskować, iż ponownie przyspieszyła konsumpcja gospodarstw domowych. Spodziewa się ponad 5-proc. dynamiki r/r. - W drugim kwartale nadal spadały inwestycje, prawdopodobnie nawet głębiej niż w poprzednim kwartale, ale jednocześnie poprawie uległ – wg moich szacunków - wkład zapasów we wzrost PKB i lekko dodatni pozostał wkład eksportu netto – dodała ekonomistka.

W skali kwartału, według GUS wzrost gospodarki wyniósł 1,5 proc. (to realny PKB wyrównany sezonowo w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) i był wyższy niż przed rokiem o 4 proc.

Czytaj więcej

Praca tymczasowa – spadek zleceń, niedobór ludzi

Czy i kiedy spadną stopy procentowe?

Z punktu widzenia RPP dzisiejsze dane, wyższe od oczekiwań rynkowych oraz prognoz NBP z lipcowej projekcji, będą ją prawdopodobnie utwierdzać w przekonaniu, że stopy procentowe nie mogą być zmieniane. Szybszy od oczekiwań wzrost gospodarczy notowany w II kw. br. oddala moment luzowania monetarnego, ocenili ekonomiści Banku Pekao.

- Oczekiwania na obniżki stóp NBP muszą się trochę po dzisiejszym odczycie PKB skorygować. Zostajemy z naszą prognozą 3 proc. w skali roku wzrostu PKB w całym 2024 i 4,3 proc. w 2025r – napisali ekonomiści Banku Pekao.

Zaś Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego ocenił: - Lepszy od prognoz wynik PKB w II kw. daje szansę na tegoroczny wzrost gospodarczy powyżej 3 proc.

- Przed kolejnym (wrześniowym) posiedzeniem Rada pozna szczegółową strukturę PKB w drugim kwartale, co będzie niewątpliwie ważne, ale najważniejszym czynnikiem dla Rady będzie inflacja, która właśnie ponownie znalazła się powyżej górnej granicy odchyleń od celu NBP i pozostanie tam co najmniej do końca br. Stopy procentowe będą utrzymywane, w mojej opinii, na obecnym poziomie nawet do połowy przyszłego roku – dodała Monika Kurtek.

Dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w kwartalnych rachunkach narodowych, w momencie opracowywania pierwszego regularnego szacunku PKB za I kwartał 2024 r., który zostanie opublikowany 29 sierpnia 2024 r. - podał też GUS.

Jaki ma być ten i przyszły rok w polskiej gospodarce?

Jeszcze przed publikacją danych GUS, minister finansów Andrzej Domański powiedział: "Wiemy, że w zeszłym roku polska gospodarka praktycznie nie rosła, wzrost był 0,2 proc., a w tym roku oczekujemy, że będzie rosła w tempie 3 proc., w przyszłym blisko 4 proc. Oczywiście chciałbym, by silników wzrostu gospodarczego było więcej, bo do tej pory najważniejszym jest konsumpcja". 

Przyjęty w końcu kwietnia przez Radę Ministrów "Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027" (WPFP) przewiduje m.in. wzrost PKB w tym roku na poziomie 3,1 proc. (wobec 3 proc. prognozowanych w tegorocznej ustawie budżetowej). Według WPFP wzrost przyspieszy do 3,7 proc. w 2025 r., a następnie spowolni do 3,4 proc. w 2026 r. i do 3 proc. w 2027 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) szacuje, że wzrost PKB Polski wyniesie 3,1 proc. w 2024 r. oraz 3,5 proc. w przyszłym roku.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem
Gospodarka krajowa
Rząd zwiększa tegoroczny deficyt do 240 mld zł