Inflacja znów wystrzeliła. Duży wzrost w lipcu

Inflacja konsumencka w Polsce wyniosła w lipcu 4,2 proc. w skali rocznej, wobec 2,6 proc. w czerwcu – wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Publikacja: 31.07.2024 10:14

Inflacja znów wystrzeliła. Duży wzrost w lipcu

Foto: Adobe Stock

GUS opublikował w środę, 31 lipca, najnowsze dane dotyczące inflacji. Jak podał urząd, ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku wskaźnika wzrosły w lipcu 2024 r. o 4,2 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

PAP

To duży skok w porównaniu z poprzednim miesiącem, kiedy inflacja wyniosła 2,6 proc. w skali rocznej. Ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści spodziewali się jeszcze większego wzrostu cen w lipcu – większość prognozowała, że inflacja sięgnie 4,4 proc. 

Z czego wynika wzrost inflacji w lipcu

W ujęciu rocznym najmocniej wzrosły ceny nośników energii – aż o 10 proc., żywność zdrożała o 3,2 proc., a paliwa – 1,2 proc. W ujęciu miesięcznym, w lipcu – w porównaniu z czerwcem – inflacja ogółem wyniosła 1,4 proc., ale energia zdrożała aż o 11,8 proc. Ceny paliw pozostały średnio bez zmian, a ceny żywności spadły miesiąc do miesiąca o 0,5 proc.

Czytaj więcej

Prognozy dla gospodarki na sierpień

– Niemal za cały wzrost rocznego wskaźnika inflacji odpowiadało wycofanie działań osłonowych w ramach tzw. tarczy energetycznej, chociaż skala wpływu tego czynnika okazała się nieco niższa od naszych szacunków – komentuje Rafał Benecki, główny ekonomista ING BSK.

Benecki podaje, że częściowe odmrożenie cen gazu i energii elektrycznej (tu do końca 2025 r. obowiązuje cena maksymalna PLN500/MWh) podbiły roczną inflację o ok. 1,4 pkt. proc. względem czerwca. Obok wyższych cen energii, koszty użytkowania mieszkania będą w najbliższych miesiącach także podbijane przez wzrost cen za dostawy wody i odbiór ścieków.

Co dalej z inflacją

– Inflacja w lipcu ponownie przebiła granicę celu inflacyjnego. Główne zmiany związane są z częściowym odmrożeniem cen energii elektrycznej i gazu, które podniosły wynik o 1,4 pkt. – ocenia też Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii PIE. – Dalsze 0,2 pkt dodawały ceny żywności, lekko wzrosła też inflacja bazowa – wskazuje.

Zdaniem Rybackiego, kolejne miesiące przyniosą niewielkie zmiany, z ryzykiem chwilowego wzrostu we wrześniu i październiku z uwagi na efekty statystyczne, a przez najbliższy rok inflacja będzie przekraczać cel NBP, z uwagi na dostosowanie cen energii. – W kolejnych miesiącach inflacja bazowa prawdopodobnie przestanie wyraźnie zwalniać, jej tempo wzrostu dalej będzie wysokie, głównie za sprawą szybkiego wzrostu cen usług. Powrót do poziomu 2,5 proc. prawdopodobnie zajmie ok. półtora roku – analizuje Rybacki.

Kiedy RPP zacznie ciąć stopy procentowe

– Materializacja odroczonej inflacji, zawartej w zamrożonych cenach mediów, spowoduje utrzymywanie się rocznego wskaźnika CPI na podwyższonym poziomie w najbliższych 12 miesiącach – uważa też Benecki. – Prognozujemy, że do końca 2024 r. inflacja będzie się wahała w przedziale 4-5 proc. rok do roku, a jej szczyt przypadnie na I kw. 2025 r. w okolicach 5- proc. Wysokość inflacji w szczycie będzie uzależniona od tego, czy rząd zdecyduje się na wydłużenie działań osłonowych na 2025 r. – podaje Benecki.

Ekspert zaznacza, że w warunkach wysokiej inflacji Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie utrzymywała jastrzębią retorykę, a ewentualna dyskusja o złagodzeniu polityki pieniężnej rozpocznie się nie wcześniej niż po tym, jak inflacja minie szczyt, czyli w II kw. 2025 r. – Widzimy przestrzeń do cięć stóp w przyszłym roku o 75 pb z uwagi na perspektywy spadku inflacji od drugiej połowy 2025 r. – mówi ekonomista.

– Szczytu inflacji należy spodziewać się w okolicach lutego 2025 r. Co w tej sytuacji zrobi RPP? Będzie obserwować zachodzące procesy i czekać – mówi z kolei Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – W sytuacji przyspieszania inflacji trudno spodziewać się obniżek stóp procentowych. Natomiast jest prawdopodobne, że w warunkach odczytów wskaźnika CPI niższych od oczekiwań RPP oraz braku jego wybicia ponad 6 proc. w I kwartale 2025 r., obniżki stóp rozpoczną się w połowie przyszłego roku, a nie dopiero w 2026 r. – ocenia Kurtek.

Gospodarka krajowa
Słabną perspektywy dla polskiej gospodarki. CABP obniża prognozy
Materiał Promocyjny
Czy samochód służbowy musi być nudny?
Gospodarka krajowa
Czy wychodzenie z deficytu stłumi wzrost PKB? Ekonomiści oceniają
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński zignorował Sejm. Sprawozdanie przedstawiła Marta Kightley
Gospodarka krajowa
Rząd chce „prawnego mechanizmu” komunikacji pomiędzy NBP-MF przy opracowywaniu budżetu
Materiał Promocyjny
Transformacja na elektromobilność otwiera wiele nowych możliwości
Gospodarka krajowa
Bezrobocie spadnie w lipcu i będzie rosło od września
Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna wzrosła zaskakująco słabo. Co się dzieje?