Polska miała być drugą Hiszpanią, ale na szczęście ten scenariusz się nie zrealizował

Gdy 20 lat temu Polacy głosowali w referendum o przystąpieniu do UE, zwolennicy akcesji często wskazywali nam Hiszpanię jako przykład kraju, który odniósł oszałamiający sukces w Unii. Hiszpania mocno skorzystała na unijnych funduszach, które pozwoliły zmodernizować jej infrastrukturę i rolnictwo. Hiszpański PKB na głowę (liczony z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej) wynosił wówczas 26,7 tys. USD, podczas gdy polski sięgał tylko 13,3 tys. USD. Nic dziwnego więc, że gospodarka hiszpańska stanowiła wtedy przedmiot zazdrości, a wielu Polaków wybierało się do pracy w Hiszpanii.

Publikacja: 11.06.2023 21:00

Polska miała być drugą Hiszpanią, ale na szczęście ten scenariusz się nie zrealizował

Foto: Adobestock

Po 20 latach sytuacja mocno się jednak zmieniła. Hiszpański PKB na głowę wynosi 49,5 tys. USD, podczas gdy polski sięga 45,3 tys. USD. Bardzo mocno zmniejszyliśmy więc dystans do Hiszpanii pod względem narodowego bogactwa. Czechy i Słowenia już natomiast prześcignęły Hiszpanię pod względem PKB na głowę. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego za pięć lat Polska również prześcignie Hiszpanię w tej kategorii.

Dlaczego jednak Hiszpania dała się doścignąć krajom Europy Środkowo-Wschodniej? Głównie z powodu kryzysu strefy euro. Co prawda temu krajowi udało się uniknąć wejścia pod kuratelę tzw. troiki (przedstawicieli MFW, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego), to nie obyło się w nim bez pakietu pomocowego dla banków, bez deflacji, kryzysu na rynku nieruchomości oraz skoku bezrobocia. Obecnie Hiszpania nie jest już atrakcyjnym miejscem do szukania pracy przez Polaków. Zdarza się za to, że to Hiszpanie przenoszą się do Polski, by pracować.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu