Inflacja w Polsce spadnie poniżej 10 proc.? Ekonomista: To jeszcze w tym roku

Z obecnego kryzysu energetycznego Europa ma szanse wyjść wzmocniona, a w Polsce inflacja spadnie poniżej 10 proc. jeszcze w tym roku – uważa ekonomista Marek Zuber, który gościł na konferencji inwestorskiej Wall Street.

Publikacja: 27.05.2023 18:09

Inflacja w Polsce spadnie poniżej 10 proc.? Ekonomista: To jeszcze w tym roku

Foto: Bloomberg

Tylko łagodna zima uratowała Europę przed czarnym scenariuszem racjonowania gazu i głębokiej recesji, po tym jak w ubiegłym roku Rosja niemal całkowicie zakręciła kurki z gazem. Jednak zdaniem Marka Zubera długoterminowe perspektywy gospodarek są pozytywne, bo Stary Kontynent zdał kryzysowy test.

Kryzys energetyczny: Polska i Europa zdały test

Po poprawce o różnice w temperaturach Niemcy w kilka miesięcy obniżyły zużycie gazu o 23 proc., a zadziwiającą elastycznością wykazało się też wiele polskich przedsiębiorstw. Wskazał na przykład, firmy, która dostała z zagranicznej centrali polecenie obcięcia kosztów w rok o 35 proc. To się nie udało, ale i tak osiągnięto bardzo dobry wynik, bo zmniejszono je o 27 proc.

Czytaj więcej

Świat jest na ścieżce do „reglobalizacji”

- Przykładowo zamiast kosić trawnik raz na tydzień koszono go raz na miesiąc – podkreśla ekonomista.

W Polsce ruszył program energetyki atomowej – fakt, że doszło do tego tuż po kryzysie nie może dziwić, bo podobny program w nieposiadającej złóż ropy, gazu czy węgla Francji przyjęto tuż po szoku naftowym z 1973 r. Nad Loarą budowa pierwszej elektrowni rozpoczęła się po 12 miesiącach, a już po 10 latach istniało 80 proc. mocy atomowych, na których obecnie bazuje francuska energetyka. Jak dodaje ekspert, za sprawą kryzysu UE zaczęła stawiać sobie znacznie bardziej ambitne cele w szeregu kluczowych dziedzin, jak chociażby transformacja energetyczna.

Czytaj więcej

Katalog możliwych kryzysów według Doktora Zagłady

„Inflacja w Polsce poniżej 10 proc. jeszcze w tym roku”

Zajęto się też problemem uzależnienia od pojedynczych dostawców, i mowa nie tylko o rosyjskim gazie. Chodzi m.in. o inwestycje w branżę produkcji półprzewodników, które dotychczas w dużej mierze sprowadzano z Tajwanu. Kraj ten wprawdzie jest sojusznikiem Zachodu, ale trzeba brać pod uwagę jego zagrożenie chińską inwazją, które czyni go niepewnym dostawcą.

- To mniej głośny przykład niż gaz z Rosji, ale sytuacja była tak samo niebezpieczna – zauważa Zuber.

Ekonomista z umiarkowanym optymizmem wypowiada się też w kwestii inflacji. Według niego kontrowersyjny prezes NBP Adam Glapiński ma rację w jednym – dynamika cen konsumenckich Polsce rzeczywiście spadnie poniżej 10 proc. jeszcze w tym roku. Mniej pocieszające jednak, że ze względu na zakotwiczone wysoko oczekiwania inflacyjne konsumentów dużo trudniej będzie już zejść z nią z 8 proc. do 2,5 proc. niż z 18 proc. do 8 proc.

- Będzie to wymagało utrzymania dość restrykcyjnej polityki pieniężnej jeszcze przez jakiś czas – ocenia Zuber.

Gospodarka krajowa
Trudny czerwiec w polskim przemyśle
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce. GUS podał najnowsze dane
Gospodarka krajowa
S&P Global Ratings podwyższył prognozę wzrostu PKB Polski
Gospodarka krajowa
GUS o nowych zamówieniach w przemyśle w maju
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Gospodarka krajowa
Jak bolesne dla Polaków może być wychodzenie z nadmiernego deficytu
Gospodarka krajowa
Gigantyczna dziura w NFZ. Wzrosną obciążenia czy dług?