Wytchnienie na rynku pracy

Krótka przerwa między drugą a trzecią falą epidemii COVID-19 była wyraźnie widoczna na rynku pracy. W lutym zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło najbardziej od sierpnia.

Publikacja: 17.03.2021 10:56

Wytchnienie na rynku pracy

Foto: Adobestock

Jak podał w środę GUS, przeciętnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w lutym 6334 tys. etatów, o 20 tys. więcej niż w styczniu. Był to pod tym względem najlepszy luty od 2008 r.

W porównaniu do lutego 2020 r. przeciętnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, który obejmuje podmioty z co najmniej 10 etatami, zmalało o 1,7 proc. To wynik wyraźnie powyżej oczekiwań ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet", którzy przeciętnie szacowali, że zatrudnienie zmalało o 1,9 proc. rok do roku, po zniżce o 2 proc. w styczniu.

Interpretację danych w ujęciu rok do roku zaburza coroczna aktualizacja próby przedsiębiorstw. GUS w styczniu dodaje do niej te firmy, w których zatrudnienie w poprzednim roku przekroczyło dziewięć etatów i odejmuje te, w których zatrudnienie zmalało poniżej 10 etatów. Zwykle przedsiębiorstw zatrudniających ponad 10 osób przybywa, co podwyższa dynamikę zatrudnienia rok do roku. W 2020 r. z powodu pandemii było inaczej. Zatrudnienie w styczniu zmalało w porównaniu do grudnia o 15 tys. etatów. Był to pierwszy taki przypadek od 2004 r. Ta zmiana, odzwierciedlająca koniunkturę na rynku pracy w pandemicznym 2020 r., będzie obniżała dynamikę zatrudnienia rok do roku przez cały 2021 r. O bieżącej koniunkturze na rynku pracy więcej będą mówiły zmiany zatrudnienia w ujęciu miesiąc do miesiąca.

W tym świetle luty przyniósł poprawę sytuacji na rynku pracy, którą można wiązać z poluzowaniem antyepidemicznych ograniczeń aktywności ekonomicznej. Jak tłumaczy GUS, poskutkowało to przyjmowaniem przez przedsiębiorstwa nowych pracowników a także przywracaniem wymiaru etatów do poziomu sprzed pandemii.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lutym o 4,5 proc. rok do roku, po zwyżce o 4,8 proc. w styczniu. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie spodziewali się tylko lekkiego wyhamowania wzrostu płac, do 4,7 proc. rok do roku.

W marcu, w związku z trzecią falą epidemii COVID-19, rząd ponownie zaostrza restrykcje, co może schłodzić rynek pracy. Rośnie też szybko liczba osób przebywających na kwarantannie. Ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego podkreślają jednak, że to ostatniej zjawisko prawdopodobnie nie uderzy mocno w polską gospodarkę.

Gospodarka krajowa
Biznes podpowiada rządowi, co trzeba robić. Ma długą listę postulatów
Gospodarka krajowa
Glapiński: Obniżki stóp, gdy dane i projekcje NBP pokażą spadek inflacji
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe NBP bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję
Gospodarka krajowa
Kiedy spadną stopy procentowe? Rusza posiedzenie RPP, potem przemówi Adam Glapiński
Gospodarka krajowa
Czterodniowy tydzień pracy w Polsce za 15 lat? Pod pewnymi warunkami
Gospodarka krajowa
Szef MAP Jakub Jaworowski ostrzega spółki. Chodzi o wydatkowanie środków publicznych