Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.02.2025 02:30 Publikacja: 29.08.2023 21:35
Mateusz Mucha, zarządzający Beta ETF
Foto: fot. mat. prasowe
Niedawno ogłosiliście, że w ofercie Beta Securities mogą pojawić się fundusze lewarowane na Nasdaq, czyli amerykański indeks spółek technologicznych. Skąd wziął się pomysł na takie rozwiązania?
Dostrzegamy spore zainteresowanie inwestorów funduszami lewarowanymi na WIG20. Było ono widoczne szczególnie w zeszłym roku, w czasie sporej zmienności na rynku. Liczymy, że z funduszami typu long i short na Nasdaq może być podobnie. Ogółem dostrzegamy tendencję rosnącego zainteresowania funduszami indeksowymi long i short. Są to narzędzia bardzo ciekawe dla naszych inwestorów z uwagi na mniejsze ryzyko niż w przypadku kontraktów futures. Z drugiej strony oferują one bardziej atrakcyjne stopy zwrotu niż w klasycznym ETF-ie. Można więc uznać, że mamy zdrowy balans między szansą na wyższą stopę zwrotu z jednej strony oraz ograniczonym ryzykiem z drugiej strony. Fundusze lewarowane ETF zwykle działają na dźwigni rzędu 200 czy 300 proc. Daje to inwestorom szanse na ponadprzeciętny zysk przy zachowaniu równowagi względem ryzyka.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polskie akcje z początkiem 2025 r. ruszyły z kopyta, choć na razie możemy mówić wciąż tylko o złapaniu tempa głównych rynków, bijących rekordy także w styczniu. Uczestnicy funduszy dłużnych wciąż śpią spokojnie.
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych krajowych zarządzających, specjalista polskich akcji, ogłosił rozstanie z TFI Allianz Polska.
Sztuczna inteligencja to rewolucja, ale amerykańska giełda dyskontuje zbyt wiele. Tymczasem wyceny na Starym Kontynencie są zdecydowanie bardziej atrakcyjne, a to szansa w dłuższym terminie – twierdzi Tomasz Markowski, zarządzający Total FIZ.
Nawet dwucyfrowe stopy zwrotu pojawiły się w tegorocznych wynikach funduszy metali szlachetnych. Początek roku jest zatem bardzo udany, choć oczekiwania zarządzających na ten rok wobec złota były raczej ostrożne.
Zarządzający TFI PZU spodziewają się, że krajowa gospodarka będzie rosła w tym roku w tempie 3,8 proc. zarówno dzięki konsumpcji prywatnej jak i odbiciu inwestycji. Na koniec roku inflacja powinna znaleźć się w przedziale celu NBP, ale warunki do wznowienia obniżek stóp powinny pojawić się już wcześniej. Są optymistycznie nastawieni do polskich akcji i obligacji.
Solidne fundamenty spółek, dobre perspektywy gospodarcze i trwający trend wzrostowy – to argumenty za pozostaniem z amerykańskimi akcjami. Po drugiej stronie mamy jednak dość wysokie wyceny i prawdopodobnie dopiero przedsmak zmienności.
Większość obligacji, które znalazły się w portfelach funduszy emerytalnych pozostaje niedostępna dla inwestorów indywidualnych. Niektóre emisje nigdy nie trafiły i nie trafią do obrotu na Catalyst (np. firm leasingowych), inne mają zbyt wysoki nominał (banki) lub są pozbawione płynności, a emisje oferowano wyłącznie inwestorom kwalifikowanym (listy zastawne, EBI, obligacje komunalne).
Na przestrzeni dwóch lat fundusze emerytalne niemal podwoiły zaangażowanie w obligacje korporacyjne. Chętnie obejmują też emisje Europejskiego Banku Inwestycyjnego i przeprosiły się z listami zastawnymi. Z portfeli wypadają papiery BGK.
MSCI Poland wrócił do wnętrza kanału wzrostowego, z którego w listopadzie wypadł dołem.
W bardzo długim okresie amerykańskie akcje wygrywają ze złotem pod względem stóp zwrotu, ale droga do tej wygranej bywa wyboista. Najciekawsze jednak jest to, że dodanie porcji złota do portfela pozwoliłoby wyraźnie ograniczyć zmienność wyników. Najniższym ryzykiem cechowałby się portfel złożony po równo z akcji i szlachetnego metalu. Jakie inne kombinacje można uznać za optymalne?
Oprocentowanie krajowych obligacji dziesięcioletnich zniżkuje dziś chwilami poniżej 5,8 proc., do najniższych poziomów w tym roku. Rynek może zacząć grę pod obniżki stóp procentowych.
Windykacyjna firma Kruk z sukcesem zakończyła kolejną emisję obligacji. Redukcja zapisów wyniosła 76 proc.
Działająca w przemyśle kosmicznym spółka rozpoczęła budowę księgi popytu w ramach oferty akcji serii K. Chce pozyskać pieniądze na realizację projektu Mikroglob.
Luty może przynieść spadki na giełdach, głównie w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Lepsze perspektywy mają za to metale szlachetne, takie jak złoto, srebro czy też platyna – uważają eksperci, którzy typują skład naszych portfeli foreksowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas