W lipcu 2016 r. KNF nakazała Go TFI zmianę statutu funduszu Go Fund FIZ w zakresie zasad wykupywania certyfikatów inwestycyjnych subfunduszu subGO Fund Wierzytelności.

 TFI musiało przywrócić statutowi pierwotną treść (możliwość żądania wykupu certyfikatów po 36 miesiącach od emisji) w miejsce później zmienionej (wykup po 48 miesiącach) i umożliwić w ten sposób inwestorom częstsze wycofywanie oszczędności z funduszu. – W ocenie KNF seria zmian statutu spowodowała uszczuplenie uprawnień uczestników w zakresie możliwości składania żądań wykupu oraz ich realizacji, a także doprowadziła do zróżnicowania praw przysługujących uczestnikom w związku z wykupem posiadanych certyfikatów inwestycyjnych – informuje nadzór.

Go TFI broniło się przed decyzją KNF, argumentując między innymi, że 70 proc. uczestników subGO Fund Wierzytelności przystąpiło do funduszu już po zmianach w statucie. Ponadto zarzucało nadzorcy, że nakazuje cofnięcie się do statutu z 2008 r., a więc okresu, kiedy subfundusz wierzytelności w ramach Go Fund FIZ jeszcze nie działał. TFI wniosło więc skargę na decyzję KNF, która była przedmiotem wyroku WSA 23 maja 2017 r. W ocenie sądu KNF prawidłowo oceniła, że kolejne zmiany statutu funduszu powodowały oddalanie się od dnia, w którym możliwy byłby wykup certyfikatów inwestycyjnych, i prowadziły do nieuprawnionego zróżnicowania inwestorów.

Wyrok WSA jest nieprawomocny. Go TFI już zapowiada, że się od niego odwoła. JAM