Na świecie fundusze akcji zgarniają większość wpłat

II kwartał pod względem napływów do funduszy na całym świecie nie był aż tak udany jak początek roku. Wciąż jednak u klientów utrzymuje się apetyt na ryzyko.

Publikacja: 25.09.2021 05:25

Na świecie fundusze akcji zgarniają większość wpłat

Foto: AFP

II kwartał był bardzo udanym okresem na światowym rynku funduszy inwestycyjnych, choć napływy nieco przygasły w porównaniu z trzema pierwszymi miesiącami tego roku.

Wiara w gospodarkę

Aktywa netto światowych funduszy inwestycyjnych w II kwartale nadal rosły, napędzane ogólnie dobrymi wynikami globalnych rynków finansowych – podaje w najnowszym raporcie EFAMA, europejska organizacja skupiająca środowisko funduszy. Aktywa funduszy inwestycyjnych na świecie wzrosły o 4,7 proc. Największe rynki, czyli Stany Zjednoczone i Europa, rosły odpowiednio o 5,4 proc. oraz 4,4 proc.

Jak podano, napływy netto do funduszy nieco spowolniły po rekordowym I kwartale, głównie w wyniku niższej sprzedaży netto funduszy w Stanach Zjednoczonych i regionie Azji i Pacyfiku.

Łączne napływy sięgnęły w II kwartale około 673 mld euro, tymczasem w trzech pierwszych miesiącach tego roku było to 807 mld euro. Najwięcej kapitału przyciągnęły fundusze w Stanach Zjednoczonych, do których trafiło 259 mld euro, tymczasem w Europie napływy sięgnęły 251 mld euro.

Foto: GG Parkiet

Jeśli chodzi o poszczególne rodzaje funduszy, najwięcej nowych wpłat (253 mld euro) przyciągnęły fundusze obligacji, głównie dzięki utrzymującemu się silnemu popytowi w Stanach Zjednoczonych (167 mld euro). Sprzedaż netto funduszy akcji utrzymała się na wysokim poziomie (222 mld euro), choć była niższa niż w I kwartale (293 mld euro). W ramach tej kategorii największą sprzedaż netto odnotowała Europa (94 mld euro). Do funduszy mieszanych inwestorzy wpłacili 119 mld euro, czyli nieco mniej niż w I kwartale (189 mld euro).

Jak tłumaczy Bernard Delbecque, ekspert EFAMA, popyt funduszy akcji i obligacji utrzymywał się na wysokim poziomie dzięki ufności inwestorów co do perspektyw światowej gospodarki.

W Polsce mieszane

W kolejnych miesiącach tego roku zainteresowanie funduszami inwestycyjnymi nie gaśnie. Według danych firmy Morningstar w sierpniu do amerykańskich funduszy inwestycyjnych trafiły 103 mld dol., czyli więcej niż lipcu (71 mld dol.). Strategie zarządzane pasywnie zgromadziły 78 mld dolarów, a aktywnie 25 mld dolarów, głównie dzięki wpłatom do otwartych funduszy obligacji. Wybierając fundusze akcji, inwestorzy chętniej stawiali na rynki zagraniczne – do tego typu portfeli wpłacili 24 mld dol. i był to dziesiąty z rzędu miesiąc dodatniej sprzedaży w tej kategorii.

Co ciekawe, w Polsce w ostatnich miesiącach kierunek wpłat był nieco inny, choć sierpień był 16. miesiącem z rzędu z przewagą wpłat nad wypłatami. Jednocześnie był to najlepszy miesiąc od kwietnia. Inwestorzy nadal wybierali głównie fundusze powiązane z rynkami akcji, natomiast z drugiej strony osłabły odpływy ze strategii dłużnych.

Liderem pod względem napływów w kraju były portfele mieszane, do których klienci wpłacili ponad 0,8 mld zł netto. Jak szacuje serwis Analizy.pl, nowe środki trafiają do funduszy tego typu z oferty większości TFI, przy czym ponownie najwięcej do produktów z PKO TFI. Pogorszyła się natomiast sprzedaż funduszy mieszanych w Investors TFI, które w ostatnich miesiącach osiągają słabsze wyniki od konkurencji. Na drugim miejscu pod względem popularności znalazły się fundusze akcji z wyraźną przewagą wpłat do portfeli zagranicznych.

Fundusze inwestycyjne
Cisza po burzy? Jak na razie wiatry wciąż się zrywają
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Fundusze inwestycyjne
Akcje czy obligacje? Fundusz mieszany może być strzałem w dziesiątkę
Fundusze inwestycyjne
Nieco niższy popyt na rządowe papiery dłużne
Fundusze inwestycyjne
Borys, Stadnik i Włoch w Radzie IZFiA
Fundusze inwestycyjne
Marcowy wzrost surowców, ale i polskie akcje błysły
Fundusze inwestycyjne
Jak TFI pudrują ofertę funduszy