Jeśli chodzi o poszczególne rodzaje funduszy, najwięcej nowych wpłat (253 mld euro) przyciągnęły fundusze obligacji, głównie dzięki utrzymującemu się silnemu popytowi w Stanach Zjednoczonych (167 mld euro). Sprzedaż netto funduszy akcji utrzymała się na wysokim poziomie (222 mld euro), choć była niższa niż w I kwartale (293 mld euro). W ramach tej kategorii największą sprzedaż netto odnotowała Europa (94 mld euro). Do funduszy mieszanych inwestorzy wpłacili 119 mld euro, czyli nieco mniej niż w I kwartale (189 mld euro).
Jak tłumaczy Bernard Delbecque, ekspert EFAMA, popyt funduszy akcji i obligacji utrzymywał się na wysokim poziomie dzięki ufności inwestorów co do perspektyw światowej gospodarki.
W Polsce mieszane
W kolejnych miesiącach tego roku zainteresowanie funduszami inwestycyjnymi nie gaśnie. Według danych firmy Morningstar w sierpniu do amerykańskich funduszy inwestycyjnych trafiły 103 mld dol., czyli więcej niż lipcu (71 mld dol.). Strategie zarządzane pasywnie zgromadziły 78 mld dolarów, a aktywnie 25 mld dolarów, głównie dzięki wpłatom do otwartych funduszy obligacji. Wybierając fundusze akcji, inwestorzy chętniej stawiali na rynki zagraniczne – do tego typu portfeli wpłacili 24 mld dol. i był to dziesiąty z rzędu miesiąc dodatniej sprzedaży w tej kategorii.
Co ciekawe, w Polsce w ostatnich miesiącach kierunek wpłat był nieco inny, choć sierpień był 16. miesiącem z rzędu z przewagą wpłat nad wypłatami. Jednocześnie był to najlepszy miesiąc od kwietnia. Inwestorzy nadal wybierali głównie fundusze powiązane z rynkami akcji, natomiast z drugiej strony osłabły odpływy ze strategii dłużnych.
Liderem pod względem napływów w kraju były portfele mieszane, do których klienci wpłacili ponad 0,8 mld zł netto. Jak szacuje serwis Analizy.pl, nowe środki trafiają do funduszy tego typu z oferty większości TFI, przy czym ponownie najwięcej do produktów z PKO TFI. Pogorszyła się natomiast sprzedaż funduszy mieszanych w Investors TFI, które w ostatnich miesiącach osiągają słabsze wyniki od konkurencji. Na drugim miejscu pod względem popularności znalazły się fundusze akcji z wyraźną przewagą wpłat do portfeli zagranicznych.