Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.01.2025 12:17 Publikacja: 23.01.2023 21:00
Foto: Adobe Stock
– Jeśli chodzi o Fed, to oczekuje się, że tempo podwyżek stóp będzie wolniejsze, podczas gdy ostatnie komentarze członków EBC sugerują, że Europejski Bank Centralny będzie kontynuował podwyżki stóp o 50 pkt baz. na posiedzeniach w lutym i marcu. Niemniej jednak każde kolejne potwierdzenie (lub zaprzeczenie) może być przyczynkiem do zmienności euro i europejskich indeksów – wskazują eksperci XTB. Ich zdaniem w tym kontekście warto zwrócić uwagę chociażby na notowania indeksu Euro Stoxx 50. – Na interwale dziennym widzimy, że indeks ostatnio wstrzymał zwyżkę po osiągnięciu strefy oporu przy 4200 pkt. Później zaczął się wycofywać, ale w piątek zdołał odzyskać nieco grunt. W poniedziałek rano ponownie zyskiwał, ale później zaczął wymazywać ten ruch. Wiele może zależeć od tego, co powiedzą członkowie EBC. Jeśli będą utrzymywać jastrzębi ton, indeksy mogą znaleźć się pod presją. Rozważając taki scenariusz, najbliższa strefa wsparcia znajduje się w rejonie 4010 pkt, natomiast kluczowe wsparcie wypada nieco niżej przy 3965 pkt i jest wyznaczone przez dolne ograniczenie geometrii 1:1 oraz mierzenia 23,6 proc. Fibo ostatniego impulsu wzrostowego – uważają eksperci z XTB.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po dość słabym ubiegłym roku w wykonaniu francuskiego CAC 40 środek stycznia przyniósł wyraźne zwyżki. Główny indeks paryskiej giełdy mocnym ruchem uporał się z linią kilkumiesięcznego trendu spadkowego, aczkolwiek odreagowanie zatrzymało się na linii szczytów kształtowanych w II połowie poprzedniego roku.
Metale szlachetne od początku tego roku znów wracają do łask inwestorów. Złoto zyskało już ponad 3 proc. i wyszło powyżej poziomu 2700 USD za uncję. Jeszcze mocniej prezentuje się srebro. Jego notowania podskoczyły już o ponad 5 proc.
W ocenie analityków polski złoty przy sprzyjających warunkach będzie miał miejsce do umocnienia względem kluczowych walut świata. Główny wyzwaniem pozostaje globalnie silny amerykański dolar.
Polityka Fedu sprawiła, że pod presją znalazła się nie tylko wspólna unijna waluta, ale również funt brytyjski, złoty oraz wiele innych walut. Analitycy Goldman Sachs prognozują rok silnego dolara. Na rynku jest jednak wciąż bardzo dużo niepewności.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Europejskie rynki rozpoczęły drugą połowę grudnia w kiepskich nastrojach z kiepskimi informacjami z gospodarek w tle. Nad Sekwaną po krótkim odreagowaniu nastąpił powrót do spadków, które groziły przełamaniem tegorocznych dołków.
Bardziej prawdopodobne jest obranie przez główną parę walutową kursu na południe aniżeli umocnienie euro do dolara – twierdzą analitycy. W środę główne wydarzenie tego miesiąca, czyli decyzja o stopach procentowych w USA.
Bank Japonii dowiózł dzisiaj ambitne oczekiwania rynku - stopa procentowa została podniesiona o 25 punktów baz. do 0,50 proc.
Notowania informatycznej spółki mają za sobą świetną passę. Wczoraj kurs przebił opór na poziomie 100 zł. Dziś dalej rośnie.
Zarządzający TFI PZU spodziewają się, że krajowa gospodarka będzie rosła w tym roku w tempie 3,8 proc. zarówno dzięki konsumpcji prywatnej jak i odbiciu inwestycji. Na koniec roku inflacja powinna znaleźć się w przedziale celu NBP, ale warunki do wznowienia obniżek stóp powinny pojawić się już wcześniej. Są optymistycznie nastawieni do polskich akcji i obligacji.
Czy WIG20 zaliczy szóstą z rzędu wzrostową sesję? Są ku temu realne przesłanki
Bank Japonii (BoJ) podnosi stopy procentowe do 0,5%, ostrzegając jednocześnie przed presją inflacyjną ze strony rynku pracy. Lekko jastrzębi komentarz prezesa Uedy spycha kurs USDJPY o 0,6%, jednak perspektywy na najbliższe lata wskazują na normalizację dynamiki cen w Japonii.
WIG20 udało się cudem zamknąć notowania nad poziomem ze środy. We Frankfurcie i Nowym Jorku kolejne rekordy wszech czasów. Trump przypomniał sobie o Fedzie. W Japonii stopy w górę. A rząd Chin "stymuluje" akcje.
Real brazylijski umacnia się w stosunku do dolara dzięki zwiększonemu zaufaniu inwestorów na rynku krajowym i przecenie amerykańskiej waluty. Mimo to od 22 stycznia 2024 r. real osłabił się w stosunku do dolara o około 20 proc.
Polski rynek akcji wygląda w styczniu zdecydowanie lepiej niż w poprzednich miesiącach, a główne światowe indeksy znów biją rekordy. Jeśli zdołają utrzymać trend, to byłby to dodatkowy mocny bodziec dla krajowych benchmarków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas