Szukanie odpowiedzi na najważniejsze pytania

Ósma edycja konferencji XTB Investing Masterclass przeszła już do historii. W tym roku mocny nacisk położono m.in. na tematy związane ze sztuczną inteligencją. Nie zabrakło też dyskusji o innych kluczowych kwestiach z punktu widzenia inwestorów.

Publikacja: 29.11.2023 21:00

Prof. Andrzej Dragan oraz prof. Łukasz Hardt, (poniżej) uczestnicy konferencji XTB Investing Masterc

Prof. Andrzej Dragan oraz prof. Łukasz Hardt, (poniżej) uczestnicy konferencji XTB Investing Masterclass. Fot. mat. prasowe

Foto: Exclusive

fot. PAP/Rafał Guz

fot. PAP/Rafał Guz

Rafa? Guz

Ponad 10 tys. osób śledzących na żywo dyskusje i prelekcje ekspertów to najlepszy dowód na to, że konferencja XTB Investing Masterclass należy do jednych z najważniejszych wydarzeń skierowanych do inwestorów indywidualnych. W tym roku organizatorzy po raz kolejny zadbali o to, by nie zabrakło najważniejszych tematów rynkowych. Była więc mowa o tajnikach inwestowania, makroekonomii, geopolityce, ale także o nowych technologiach, w tym głównie o sztucznej inteligencji. Partnerem wydarzenia był „Parkiet”.

Co dalej z AI?

Temat sztucznej inteligencji, jej wpływu na gospodarkę, rywalizację światowych mocarstw w tym zakresie, a także na spółki giełdowe przewijał się niemal w każdej dyskusji. Eksperci nie mają bowiem żadnych złudzeń, że od sztucznej inteligencji nie ma już ucieczki, chociaż znalezienie odpowiedzi na pytanie, w którym kierunku się ona rozwinie i jak mocno wpłynie na światową gospodarkę, rynki i naszą codzienność, nie jest już takie proste.

– Najbardziej rewolucyjne nie jest to, że sztuczna inteligencja obecnie jest już powszechnie dostępna, tylko fakt, że jesteśmy w stanie rozwiązywać pewne problemy, tworzyć algorytmy i narzędzia, których działań kompletnie nie rozumiemy. W tym sensie uważam, że jest jeszcze dużo zagadnień, które są przed nami, bo wciąż jest mnóstwo problemów, do których rozwiązania można wykorzystać AI. Tak naprawdę dopiero zaczynamy adresować zadania dla tej technologii – stwierdził prof. Andrzej Dragan z Uniwersytetu Warszawskiego i National University of Singapure, który odniósł się także do wpływu sztucznej inteligencji na rynki finansowe.

– Tak jak szachiści obecnie uczą się od algorytmów szachowych, tak w przyszłości inwestorzy będą zapewne uczyć się od AI, jak grać na giełdzie. Myślenie o tym, że jesteśmy na etapie bańki spekulacyjnej, jest nieuzasadnione – jest bowiem jeszcze tak dużo rzeczy do zrobienia w kontekście AI, iż potencjał jest wciąż bardzo daleki od wysycenia. Postęp w tej technologii cały czas się zwiększa i na pewno w najbliższym czasie dojdzie do kolejnych odkryć, które zrewolucjonizują nasze myślenie o sieciach neuronowych – podkreślał prof. Dragan.

Co dalej z rynkami?

Skoro XTB Investing Masterclass określa się mianem największej bezpłatnej konferencji online dla inwestorów, to oczywiście mocny akcent został także położony na to, co obecnie dzieje się na rynkach finansowych.

– Na rynku nadal jest tanio. Wciąż to jest dobry moment do zakupu akcji. Hossa w Stanach Zjednoczonych napędzana jest głównie przez spółki technologiczne. Tymczasem amerykańskie maluchy są blisko wieloletnich minimów. Jest to przestrzeń do szukania okazji – mówi uczestnik konferencji, zawodowy inwestor i programista Bartosz Szyma w rozmowie z „Parkietem”.

Podczas konferencji nie mogło zabraknąć także pytań o to, czy jesteśmy świadkami większego ruchu wzrostowego na GPW, szczególnie po tym, co dzieje się na naszym rynku od czasów wyborów parlamentarnych w Polsce. – Spójrzmy na źródła popytu wewnętrznego. Inwestowanie na giełdzie w Polsce nadal nie jest zbyt popularne, Polacy nie inwestują masowo. Słychać teraz zapowiedzi, że może dojść do zmiany w polityce inwestycyjnej PPK, tak by nie skupiały się głównie na akcjach z WIG20. Długoterminowo nie jestem więc jakimś bardzo dużym optymistą – mówił Wojciech Świder, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Prof. Łukasz Hardt, były członek RPP, odniósł się z kolei do fundamentów rynkowych, czyli m.in. sytuacji fiskalnej. – Jest dużo optymizmu, bo nasze fundamentalne wskaźniki są na bezpiecznych poziomach. Widzą to agencje ratingowe, chociaż oczywiście wyzwania fiskalne na kolejna lata też są – podkreślał Hardt.

Nagrania rozmów z uczestnikami XTB Investing Masterclass można znaleźć na kanale „Parkietu” w serwisie YouTube.

Odbierz bezpłatny pakiet nagrań z konferencji XTB Investing Masterclass na: https://pl.xtb.com/investingmasterclass

Finanse
Solidne wyniki PZU mimo powodzi
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Finanse
Europa chce szybciej rozliczać transakcje giełdowe
Finanse
„Parkiet” prezentuje nową ofertę prenumeraty. Wyjątkowa propozycja dla inwestorów
Finanse
Giełda stawia na długodystansowców
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Finanse
Jakie kredyty hipoteczne preferują Polacy? Przeważa jedna opcja
Finanse
GPW: strategia, ETF-y i kontrola kosztów