Wiele osobistości i pionierów krajowego rynku docenia udział i zaangażowanie André Helina w tworzeniu podwalin polskiej giełdy i całego rynku, jego wysoki poziom merytoryczny i wielką chęć rozwoju krajowej rachunkowości, legislacji. Był wzorem wysokiej etyki w prowadzonym w Polsce biznesie, tak bardzo potrzebnego, zwłaszcza na początku drogi przemian gospodarczych w naszym kraju. To w dużej mierze dzięki szefowi BDO w Polsce nasz rynek kapitałowy mógł tak szybko przejąć i wdrożyć wysokie standardy (w tym etyczne) i cenne doświadczenia z tzw. Zachodu.
Czytaj więcej
Polski rynek finansowy obiegła wiadomość o nagłej śmierci André Helina, prezesa firmy doradczej BDO. W ubiegłym tygodniu udzielił nam wywiadu, który opublikowaliśmy w poniedziałkowym „Parkiecie”. – Z roku na rok biegli rewidenci mają więcej pracy, co jest efektem rosnących regulacji zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Ustawodawca chce angażować biegłego rewidenta do wielu nowych czynności – mówił nam André Helin.
André Helin był wartością i ważną częścią nie tylko naszej gospodarki. Był również cenionym i chętnie czytanym publicystą dwóch tytułów gospodarczych: „Parkietu” oraz „Rzeczpospolitej”.
W ostatnich trzech dekadach ważnych, bezkompromisowych i czasem krytycznych tematów było bez liku: „Zmieńmy system rad nadzorczych”, „Edukacja to podstawa”, „Przepisy o rachunkowości wciąż niezrozumiałe”, „Ustawodawca zgubił racjonalność w swoich propozycjach”. To tylko niektóre tytuły tekstów i wywiadów z André Helinem, które nasi Czytelnicy zawsze, nawet dzisiaj, chętnie czytają. Można tylko żałować, że nie było ich więcej i częściej.
Składając w ubiegłym roku życzenia z okazji 30-lecia BDO Polska, życzyłem André Helinowi m.in. kolejnych, tak dobrych i potrzebnych nie tylko rynkowi audytorskiemu publikacji na naszych łamach. I udało się. Zaledwie w niedzielę wieczorem na naszej stronie pojawił się wartościowy jak zwykle wywiad z André Helinem pt.: „Zadań dla biegłych coraz więcej”. Szkoda, że to już ostatnia taka rozmowa.