Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.03.2022 05:00 Publikacja: 10.03.2022 05:00
Foto: Adobestock
GPW wraz z Towarową Giełdą Energii podejmują kolejne kroki, aby uatrakcyjnić Giełdowy Rynek Rolny, czyli platformę do obrotu towarami rolnymi. TGE wraz z powołaną w zeszłym roku Radą Rynku Rolnego zdecydowały się m.in. skrócić do trzech dni termin złożenia wniosku o aukcję, zlikwidować wadium wnoszone przez uczestnika systemu magazynów czy skrócić czas rozliczenia aukcji do jednego dnia po jej zakończeniu.
– W ocenie KOWR wprowadzone zmiany powinny usprawnić działanie GRR. Zniesienie wadium ma umożliwić producentom rolnym, którzy nie dysponują odpowiednimi środkami finansowymi, dokonywanie transakcji na GRR i osiągnięcie w ten sposób korzyści ekonomicznych. Skrócenie czasu zgłoszenia i rozliczenia aukcji też powinno być korzystne, zwłaszcza dla sprzedających, gdyż szybsze rozliczenie transakcji oznacza krótszy czas na otrzymanie pieniędzy za towar – tłumaczy „Parkietowi" Karolina Gaweł z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który jest członkiem Rady Rynku Rolnego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ubiegły rok przyniósł rekordowe obroty akcjami na warszawskiej giełdzie. Ten rok pod tym względem może być jeszcze lepszy. Polskie domy maklerskie korzystają z tego faktu jedynie połowicznie. Branża musi więc stawiać na dywersyfikację.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Jak wynika z VIII edycji corocznego badania realizowanego przez pracownię Indicator na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2025”, aż 59 proc. badanych po ostatnich 12 miesiącach uważa, że należy więcej i regularniej oszczędzać na tzw. czarną godzinę, a połowa z nich deklaruje, że oszczędności powinny być dywersyfikowane.
Najcenniejszy jest tzw. klient relacyjny, którego – jak się okazuje – ciężko jest dziś zdobyć. Dla sektora bankowego stanowi to pewien problem. Dla samych konsumentów bankowa rywalizacja o ich względy jest raczej korzystna.
Skarbiec Holding sfinalizował przejęcie Noble Securities. Wartość transakcji wyniosła 31,3 mln zł.
Spółki z udziałem SP, również giełdowe, niekoniecznie mają maksymalizować zysk – powiedział premier Donald Tusk. Kampania wyborcza ma swoje prawa, ale nie powinno w niej być miejsca na podważanie zaufania do rynku kapitałowego – ripostują analitycy i przedstawiciele organizacji rynkowych.
W myśl zasady „duży może więcej” unijna komisarz Maria Luís Albuquerque stawia tezę o potrzebie centralizacji rynku kapitałowego i podkreśla, że jeden duży rynek będzie rozwiązaniem dla budowania przewagi konkurencyjnej Europy względem Stanów.
– Decydując się na zawieszenie notowań, podjęliśmy świadomą decyzję minimalizującą ryzyka, która też została dobrze zakomunikowana rynkowi – przekonuje Tomasz Bardziłowski, prezes GPW.
- Decydując się na zawieszenie notowań, podjęliśmy świadomą decyzję minimalizacji ryzyka, która też została dobrze zakomunikowana rynkowi - przekonuje Tomasz Bardziłowski, prezes GPW.
Poniedziałkowa sesja na GPW przejdzie do historii. Nie dość, że byliśmy świadkami ogromnej zmienności, to dodatkowo mieliśmy wydarzenie, które inwestorzy zapamiętają na długo. Handel został na godzinę zawieszony. Teraz GPW tłumaczy dlaczego.
– Amerykanie są dużym eksporterem rolnym, możliwe, że za chwilę będziemy oglądali sytuację odwrotną, że dojdą do tak wysokiego poziomu ceł, że zaczną na tym tracić i wtedy ta polityka będzie rewidowana – mówi Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolnego w Pekao.
Giełda chce pozostać atrakcyjną spółką dywidendową. Czy jej się to uda, szczególnie mając na uwadze większe wydatki inwestycyjne? Zarząd wierzy, że jest to możliwe.
GPW zanotowała w 2024 r. 464,8 mln zł przychodów. Rok do roku oznacza to wzrost o 4,5 proc. Na poziomie zysku netto grupa GPW zanotowała spadek, ale....
W Warszawie inwestorzy panicznie wyprzedają walory, podczas gdy w Londynie są lepiej wyceniane niż przed ogłoszeniem zamiaru całkowitego przejęcia spółki przez Xtellusa.
Przez 30 lat w Polsce udało się zbudować giełdę, która jest regionalnym liderem i punktem odniesienia. Jednak ciągle nie zajmuje należnego jej miejsca w gospodarce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas