GPW celuje w zagranicę

Przedstawiciele warszawskiego parkietu kontynuują swoją podróż po Europie. Nie tak dawno wspólnie z DM PKO BP promowali wśród inwestorów zagranicznych nasz rynek w Londynie. We wtorek wraz z Wood & Company odwiedzili Sztokholm.

Publikacja: 05.04.2017 08:13

Jarosław Grzywiński, p.o. prezesa GPW.

Jarosław Grzywiński, p.o. prezesa GPW.

Foto: Archiwum

– Konferencja w Sztokholmie jest kontynuacją prowadzonej przez GPW polityki aktywizowania i promowania polskiego rynku giełdowego wśród inwestorów zagranicznych. „Polish Capital Market Days" są już swoistą tradycją w działalności GPW. Przypomnijmy, że w tym roku po raz piąty współorganizowaliśmy CEE Capital Markets Conference w Londynie, a konferencja „Polish Innovation & Growth" w Sztokholmie to już nasze drugie spotkanie z inwestorami ze Skandynawii – podkreśla Jarosław Grzywiński, p.o. prezesa GPW.

W Sztokholmie inwestorzy mogli się spotkać z przedstawicielami dziesięciu spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Były to: Benefit Systems, CCC, CD Projekt, Cyfrowy Polsat, Forte, Kruk, Mabion, mBank, Pfleiderer Group oraz sama GPW. W spotkaniach udział wzięli reprezentanci 17 skandynawskich inwestorów.

– Promowanie polskiej giełdy i polskiego rynku kapitałowego jest jednym z naszych celów strategicznych, dlatego podejmujemy szereg działań mających stworzyć pozytywne otoczenie zarówno dla nowych, jak i obecnych inwestorów. Mamy nadzieję, że współpraca pomiędzy GPW a Wood & Company przyczyni się do zwiększenia zainteresowania polskim rynkiem kapitałowym – podkreśla Grzywiński.

O sukcesie wtorkowego spotkania z inwestorami mówi już Grzegorz Skowroński, szef polskiego oddziału Wood & Company. – Konferencja w Sztokholmie fantastycznie wypełniła zadanie promocji polskiego rynku kapitałowego. Wzięli w niej udział przedstawiciele prywatnych polskich firm, które dzięki innowacji i pasji z sukcesem podbijają międzynarodowe rynki. Inwestorzy instytucjonalni chętnie kupują akcje takich przedsiębiorstw – podkreśla Grzegorz Skowroński.

Na Sztokholmie i Londynie w tym roku zapewne się nie skończy. GPW już myśli, aby pojawić się także w innych regionach świata, by promować nasz rynek wśród inwestorów zagranicznych.

Podejście to wydaje się jak najbardziej zrozumiałe, jeśli spojrzymy na statystyki dotyczące aktywności graczy na naszym rynku. To bowiem tak zwana zagranica generuje na GPW największych obrót.

W 2016 r. odpowiadała ona za 53 proc. obrotów na rynku akcji. Od kilku lat tendencja w tej grupie inwestorów jest wzrostowa. W 2015 r. ich udział wynosił 51 proc., a jeszcze dekadę wcześniej było to tylko 33 proc. Drugą najaktywniejszą grupą inwestorów na naszym rynku w ubiegłym roku byli krajowi gracze instytucjonalni. Odpowiadali za 34 proc. obrotów. Inwestorzy indywidualni mieli 13 proc. udziałów w rynku. W 2015 r. udziały tych dwóch grup graczy wynosiły odpowiednio 12 proc. i 37 proc.

Finanse
Skarbiec Holding przejął Noble Securities
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Finanse
Giełda zaniepokojona wypowiedzią premiera
Finanse
Misja, wizja, halucynacja – dlaczego trzeba mierzyć siły na zamiary?
Finanse
Piątek na rynku: Chińskie cła, JSW i ZUS, 11 bit szuka odbicia
Finanse
Burza wokół systemu giełdowego. Ostre starcie byłego prezesa GPW i szefa IDM
Finanse
Czwartek na rynkach: GPW w górę, "trzymaj" Budimex, wyniki Cyfrowego Polsatu