Warszawska giełda świętuje 200-lecie

Dzisiaj w Galerii Porczyńskich wielkie święto rynku kapitałowego. Giełda Papierów Wartościowych organizuje w tym zasłużonym miejscu swój uroczysty jubileusz. „Parkiet” jest patronem medialnym gali.

Publikacja: 24.05.2017 12:24

Warszawska giełda świętuje 200-lecie

Foto: Archiwum

200 lat temu kilku przedsiębiorców i wizjonerów założyło Giełdę Kupiecką. Początkowo handlowano wekslami, walutami i towarami. Później do obrotu trafiły listy zastawne. Pierwszą spółką giełdową było Towarzystwo Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Wybuch pierwszej, a później drugiej wojny światowej przerwał intensywny rozwój giełdy, ale – jak się okazuje – tylko na chwilę.

– Przez dwa stulecia polska giełda odgrywała istotną rolę społeczną i gospodarczą. Obecnie GPW, wspólnie ze wszystkimi uczestnikami rynku kapitałowego, ma szansę stać się wehikułem dla rozwoju, innowacyjności i konkurencyjności polskich firm. Do tej pory patrzyliśmy z przyjemnością na zagraniczne giełdy, które obchodziły swoje jubileusze i jesteśmy dumni, że GPW właśnie w tym roku dołącza do tego elitarnego grona – powiedział Jarosław Grzywiński, p.o. prezesa warszawskiej giełdy.

Miejsce dzisiejszego wydarzenia – Galeria Porczyńskich – nie jest przypadkowe. W 1828 roku serce finansów Kongresówki biło już na placu Bankowym w Warszawie. Tu miał siedzibę Bank Polski, założony przez księcia Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego. Tu nowe lokum znalazła giełda.

W dzisiejszym wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele spółek, instytucji finansowych, maklerskich, organizacji stowarzyszeń rynku kapitałowego. Będzie również obecny prezydent Andrzej Duda, a także wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

- Giełda ma za sobą 200 lat istnienia, w czasie których odcisnęła piętno na polskiej gospodarce i przyczyniła się do rozwoju Polski . Jestem przekonany, że GPW ma przed sobą również obiecującą przyszłość i czeka ją dalszy wzrost. Hossa, która utrzymuje się od listopada, to dobra wiadomość nie tylko dla inwestorów, to również optymistyczna prognoza dla całej gospodarki.

Stara zasada mówi, że giełda wyprzedza to, co się dzieje w gospodarce, o dwa, trzy kwartały. Dalszy rozwój giełdy zajmuje szczególne miejsce w polityce gospodarczej rządu i strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju – komentuje Morawiecki.

Finanse
Handel na GPW kwitnie, ale polskim brokerom wyzwań nie brakuje
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Finanse
Co trzeci Polak ocenia swoją wiedzę ekonomiczną jako małą
Finanse
Polacy rzadko przenoszą się z banku do banku, choć gonią za promocjami
Finanse
Skarbiec Holding przejął Noble Securities
Finanse
Giełda zaniepokojona wypowiedzią premiera
Finanse
Misja, wizja, halucynacja – dlaczego trzeba mierzyć siły na zamiary?