Idea Leasing zawarła umowę z UniCreditem, która dotyczy przeprowadzenia sekurytyzacji wierzytelności leasingowych w kwocie pomiędzy 1 mld zł a 2 mld zł, w tym oferowanie finansowych instrumentów dłużnych spółki specjalnego przeznaczenia utworzonej w związku z realizowaną transakcją oraz doradztwo tym procesie.

Transakcja przewiduje pozyskanie przez Idea Leasing finansowania zewnętrznego poprzez emisję finansowych instrumentów dłużnych o okresie zapadalności odpowiadającym okresowi zapadalności odpowiedniego portfela wierzytelności leasingowych, będącego przedmiotem transakcji. Celem transakcji będzie dalsze zwiększanie stabilności finansowania Idea Leasing, oraz grupy kapitałowej Idea Bank oraz dywersyfikacja źródeł finansowania.

To kolejna w Polsce sekurytyzacja należności kredytowych lub leasingowych (wcześniej przeprowadzali ją m.in. Raiffeisen, Getin Noble Bank czy Millennium). Jak to działa? Nie należy mylić tej transakcji ze sprzedażą portfeli nieregularnych (NPL). Sekurytyzacja oparta jest o aktywa, które generują stały i bezpieczny dochód, a nie o zakup portfela złych kredytów za symboliczną część jego wartości nominalnej. Jakość portfela w sekurytyzacji gwarantuje bank sprzedający.

Jedną z najważniejszych zalet takich transakcji jest możliwość pozyskania przez bank lub firmę leasingową finansowania do rozwoju akcji kredytowej lub leasingu. Cała koncepcja sekurytyzacji polega na tym, że bank jest w stanie przygotować cały portfel kredytów, wierzytelności czy leasingów na bardzo dużą wartość, a następnie "zapakować" go do SPV (spółka celowa, Special Purpose Vehicle - red.) i sprzedać. Bank w zamian dostaje gotówkę, więc może zwiększać kredytowanie. Jego rozwój jest możliwy także dlatego, że dzięki sekurytyzacji bank uwalnia zabezpieczenia i kapitał, jakie musi trzymać przy określonej wartości udzielonych kredytów czy leasingów. Poprawia to strukturę bilansu banku i jego wskaźniki kapitałowe.