Liczba wniosków o przeniesienie rachunku bankowego z wykorzystaniem Ognivo w II kwartale 2017 r. wyniosła 9 719 (najwięcej wniosków – ponad 3,7 tys. – wpłynęło w czerwcu). W tym samym okresie 2016 r. odnotowano 14 514 takich wniosków. Na zamknięcie dotychczasowego rachunku w II kwartale 2017 r. zdecydowało się 9 664 osób, czyli ponad 99 proc. wszystkich wnioskujących o zmianę rachunku. Przeniesienia salda dokonało 9 475 osób, tj. 97,4 proc. wnioskujących. O przeniesienie zleceń stałych wystąpiło 690 osób, a o przeniesienie poleceń zapłaty – 509 osób.
To niewielkie liczby biorąc pod uwagę, że w Polsce osoby fizyczne korzystały z prawie 41 mln rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. W pierwszych szczęściu miesiącach 2016 r. liczba rachunków bankowych wzrosła o 1,2 mln.
System Ognivo umożliwia bezpieczną i szybką komunikację on-line pomiędzy bankami a innymi podmiotami uprawnionymi do uzyskiwania informacji objętych tajemnicą bankową.
W celu przeniesienia rachunku z dotychczasowego banku do innego, z wykorzystaniem obsługiwanej przez Krajową Izbę Rozliczeniową systemu Ognivo, wystarczy złożyć wniosek i upoważnienie dotyczące przeniesienia usług. Równocześnie w taki sam sposób można złożyć wniosek o zamknięcie rachunku bankowego. Ognivo umożliwia przeniesienie takich usług jak: przekazanie środków, zleceń płatniczych i pełnomocnictw złożonych w dotychczasowym banku oraz przekazania informacji o dokonanej zmianie odpowiednim instytucjom, np. urzędowi skarbowemu czy ZUS. Wszystkie formalności z tym związane przejmuje bank, którego stajemy się klientem. Cały proces zajmuje zaledwie kilka dni i nie wymaga już udziału klienta.