IKE i IKZE: Zapowiada się gorąca jesień w trzecim filarze

TFI, które jeszcze nie oferują kont do samodzielnego oszczędzania na emeryturę, zamierzają je wprowadzić do sprzedaży w najbliższych miesiącach. Te, które już je oferują, lada moment ruszą z promocjami.

Publikacja: 08.09.2017 06:21

IKE i IKZE: Zapowiada się gorąca jesień w trzecim filarze

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

– W IV kwartale zamierzamy uruchomić nową wersję IKE (indywidualnych kont emerytalnych) i IKZE (indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego), opartą na naszym głównym funduszu BGŻ BNP Paribas FIO (siedem różnych strategii) – mówi „Parkietowi" Jarosław Skorulski, prezes TFI BGŻ BNP Paribas. Do tej pory jego firma oferowała znacznie prostszą wersję kont emerytalnych. – Produkt będzie miał dwa warianty. W pierwszym klient sam dokona wyboru subfunduszy do portfela, w drugim alokacja będzie przebiegała automatycznie w zależności od wieku inwestora (produkt typu „cykl życia") – zapowiada Skorulski i precyzuje, że nowy produkt trafi do sprzedaży w banku BGŻ BNP Paribas prawdopodobnie pod koniec września. Uruchomieniu nowych IKE i IKZE będzie towarzyszyła kampania informacyjna w sieci banku.

Ale również TFI, które do tej pory w ogóle nie oferowały IKE i IKZE, np. Noble Funds TFI czy AgioFunds TFI, pracują nad ich wprowadzeniem. – Planujemy wdrożenie obydwu produktów w IV kwartale i zapewne też kampanię informacyjną w internecie – zapowiada Joanna Olszewska z AgioFunds TFI, jednak bez ujawniania szczegółów.

Już nie tylko ulgi podatkowe

PARKIET

Firmy, które już od lat zarządzają kontami emerytalnymi, tradycyjnie na końcówkę roku zaplanowały kampanie informacyjne i reklamowe. – Inwestorzy są coraz bardziej świadomi tego produktu – kiedyś przyciągały ich głównie ulgi podatkowe, dziś widzimy, że dokładniej planują alokację w poszczególne typy funduszy i szacują, jakiego majątku mogą się spodziewać na koniec okresu oszczędzania. To pozytywny trend – zwraca uwagę Jacek Janiuk, członek zarządu Skarbca, i zapowiada, że jego TFI wykorzysta sezon na produkty emerytalne (inwestorzy tradycyjnie przypominają sobie o ulgach podatkowych na koniec roku, na ten okres przypada najwięcej wpłat do IKE i IKZE) do reklamowania ich w internecie – bezpośrednio oraz przy współpracy z dystrybutorami.

– Esaliens TFI planuje kampanię poświęconą kontom emerytalnym pod koniec roku. Medium wiodącym będzie internet – informuje Joanna Sendecka z Esaliens TFI. – Bierzemy również pod uwagę konkurs angażujący konsumentów – dodaje.

– Przygotowujemy działania marketingowe na IV kwartał – podaje Piotr Żochowski, prezes PKO TFI. – Założeniem kampanii będzie szerokie promowanie produktu z uwypukleniem korzyści, jakie dają i IKE, i IKZE. Działania te prowadzone będą głównie online, ale również w wybranych tytułach prasowych – zapowiada.

Od początku roku – a więc w gorszej części sezonu – pakiet emerytalny PKO TFI (IKE plus IKZE) przyciągnął prawie 130 mln zł netto, głównie od klientów PKO BP, co było najlepszym wynikiem osiągniętym przez TFI, które udostępniły nam tego typu dane.

Kontakt w cztery oczy

Banki rządzą więc nie tylko w sprzedaży funduszy bez emerytalnego opakowania. Od ich sieci placówek jest uzależniona dystrybucja TFI nienależących do dużych grup finansowych. – Rozwiązania emerytalne sprzedają nam się najlepiej przez grupy bankowe – przyznaje Janiuk. I nic dziwnego – IKE i IKZE to produkty, które jeszcze bardziej niż „czysty" fundusz wymagają objaśnienia. – Zdecydowanie najlepiej sprzedają się podczas bezpośrednich spotkań naszych doradców z klientami – potwierdza Piotr Jeske, dyrektor w F-Trust.

Dlatego podstawowym medium reklamowym produktów III filaru pozostają... doradcy. – Planujemy intensyfikowanie działań informacyjnych dotyczących produktów emerytalnych m.in. u naszych agentów – ujawnia Anna Bąkała, członek zarządu TFI Allianz.

Finanse
MF zaoferuje obligacje za 10-20 mld zł na 2 przetargach sprzedaży w XI, możliwy 3. przetarg
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Finanse
Dyrektorom finansowym przybywa wyzwań, w tym tych związanych z ryzykiem
Finanse
Rekordowa liczba krótkich pozycji. Co to oznacza dla polskiej giełdy?
Finanse
Zagranica gra na spadki na GPW. Rekordowa liczba shortów i co z niej wynika
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Finanse
PFR stawia na wspieranie inwestycji, także ekspansji zagranicznej firm
Finanse
Cavatina Holding zdecydował o emisji obligacji serii P2024C o wartości nom. do 25 mln zł