Płacisz w internecie zagranicznym dostawcom? Banki będą miały obowiązek o tym raportować

W ramach dalszego uszczelniania luki podatkowej wprowadzono obowiązek raportowania transakcji płatniczych, które wychodzą do zagranicznych dostawców towarów i usług.

Publikacja: 04.04.2023 21:00

Dr Krzysztof Schulz, adwokat, praktyka bankowości i finansów, CMS

Dr Krzysztof Schulz, adwokat, praktyka bankowości i finansów, CMS

Foto: fot. T. Boniecki/mpr

Rynek e-commerce doskonale pamięta ostatnią nowelizację dotyczącą podatku VAT, w ramach której wszystkie podmioty sprzedające w internecie zostały objęte wspólnym, unijnym progiem sprzedaży 10 tys. euro. Po jego przekroczeniu sprzedawca musi zapłacić podatek VAT w państwie członkowskim, do którego dostarczył towary bądź usługi.

Co się zmienia w płatnościach zagranicznych?

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o VAT. Według niej to instytucja płatnicza (np. bank) ma obowiązek wprowadzić do wewnętrznej ewidencji każdy podmiot, który otrzymuje z Polski powyżej 25 transakcji płatniczych w ciągu kwartału. Dotyczy to wszystkich rodzajów płatności (karty płatnicze, vouchery itp.), a nie jedynie tych dokonywanych za pomocą przelewów bankowych. Dane zebrane w wewnętrznej ewidencji będą raportowane do Krajowej Administracji Skarbowej.

Nowelizacja ma umożliwić identyfikację podmiotów, które co prawda prowadzą sprzedaż na terenie Unii Europejskiej, ale wciąż unikają opodatkowania VAT w kraju, do którego kierują sprzedaż. Wszystkie transakcje zaraportowane do KAS trafią również do Centralnego Elektronicznego Systemu Informacji o Płatnościach (CESOP). Powstanie ewidencja płatności zagranicznych dokonywanych w całej Unii.

Przykład: Pomimo obowiązku rejestracyjnego funkcjonują sprzedawcy spoza UE, którzy sprzedają do Polski produkty za pośrednictwem popularnych internetowych portali sprzedaży detalicznej. Teraz organy skarbowe będą mogły o wiele łatwiej zidentyfikować takie podmioty, ponieważ będą miały pełną wiedzę, ile pieniędzy, z którego kraju i za pośrednictwem których instytucji płatniczych otrzymały w związku z prowadzoną sprzedażą.

Czy organy skarbowe będą widziały dane kupujących?

Zgodnie z projektem ustawy do organów podatkowych trafią szczegółowe dane na temat odbiorców płatności z Polski (imię i nazwisko lub nazwa sprzedawcy, adres, numer identyfikacyjny). Trafią również szczegóły dotyczące płatności, łącznie z datą i godziną jej wykonania, kwotą oraz walutą.

Czy do KAS trafią dane umożliwiające identyfikację płatników?

Według projektowanych przepisów do wiadomości organów podatkowych będą trafiały także „informacje inne niż wymienione, które jednoznacznie identyfikują płatność”. Czy będą zatem raportowane również szczegółowe dane osób i podmiotów kupujących od podmiotów zagranicznych? Tego przepisy wprost nie regulują, ale pozostawiają pewne pole do interpretacji. Zakładając, że organy podatkowe będą interpretowały przepisy zgodnie z uzasadnieniem do ustawy, wydaje się, że nie powinny żądać od instytucji płatniczych szczegółów dotyczących płatników. Nie taki jest cel regulacji i informacje te nie są organom potrzebne do zidentyfikowania oszustw związanych z podatkiem VAT.

Wyzwania operacyjne w instytucjach płatniczych

Na poziomie unijnym zostały już wypracowane regulacje dotyczące schematu, w jakim ewidencja o płatnościach zagranicznych będzie musiała być przekazywana do CESOP. Zapewne polski regulator będzie wymagał, aby do KAS trafiały dane w tym samym schemacie. Kolejne obciążenia regulacyjne oznaczają oczywiście konieczność wdrożenia dodatkowych mechanizmów operacyjnych, a także wypracowania sprawnego systemu zbierania i przetwarzania danych o płatnościach na potrzeby nowej ewidencji. Nie bez znaczenia będzie pewnie możliwe zsynchronizowanie tego systemu z już funkcjonującymi systemami raportowania.

Wszystkie te zmiany wynikają z dyrektywy 2020/284 i są kolejnym pakietem zmian dotyczącym rynku e-commerce. Polska ma obowiązek wprowadzić zasady raportowania do CESOP od 1 stycznia 2024 roku. Na razie projekt jest na etapie prac w komisji sejmowej. Jego pierwotna wersja nie odbiega znacząco od ram wyznaczonych przez treść dyrektywy. Ostateczną formę poznamy jeszcze w tym roku.

Koszty wdrożenia nowelizacji

Ministerstwo Finansów szacuje, że wpływy do budżetu związane z wdrożeniem CESOP wzrosną o 2,48 mld zł w ciągu dziesięciu lat. Koszty wdrożenia MF wylicza na ponad 3 mln zł. Nikt nie skalkulował za to kosztów wdrożenia nowej regulacji w kilkuset instytucjach płatniczych w Polsce. Tym bardziej nie są dostępne szacunki tego, jak bardzo regulacja wpłynie na sam rynek e-commerce oraz ceny usług oferowanych przez instytucje płatnicze.

Felietony
Banki - pośrednictwo, stabilność i wsparcie. Nieosiągalna triada?
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Felietony
Poinwestujemy, to pożyjemy
Felietony
Emisyjny łańcuch wartości
Felietony
Kodeks rad nadzorczych
Felietony
KNF z lepszymi uprawnieniami od prokuratora
Felietony
Certyfikaty ESG i zrównoważonego rozwoju na rynku finansowym