Piotr Płatnerz, adwokat, counsel w praktyce fuzji i przejęć, prawa rynków kapitałowych oraz prawa spółek w kancelarii PwC Legal
Projektowana regulacja ma za zadanie m.in. implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2121 zmieniającej dyrektywę (UE) 2017/1132 w odniesieniu do transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek oraz dostosowanie przepisów krajowych do wykładni traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej przedstawionej w wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Polbud Wykonawstwo (C-106/16).
Wdrożenie tych przepisów umożliwi przedsiębiorcom korzystanie z nowych rozwiązań dotyczących reorganizacji transgranicznych, takich jak podział i przekształcenie transgraniczne. Co warte podkreślenia, zmianie ulegną również regulacje dotyczące reorganizacji krajowych, czego przejawem ma być m.in. ukształtowanie nowej formy podziału spółki – tzw. podziału przez wyodrębnienie. Istotą tego procesu będzie przeniesienie części majątku spółki dzielonej w zamian za udziały lub akcje obejmowane przez spółkę dzieloną, a nie – jak w przypadku podziału przez wydzielenie – jej akcjonariuszy lub wspólników.
Bazując na znanych nam reakcjach uczestników rynku, oceniamy, że opisywana instytucja znajdzie szerokie zastosowanie praktyczne. Warto zauważyć, że tego rodzaju podział będzie mógł z powodzeniem zastąpić proces sprzedaży lub aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki celowej utworzonej w celach transakcyjnych lub na potrzeby wyodrębnienia określonej części działalności do odrębnego podmiotu, oferując korzyści związane z przysługującą spółce przejmującej sukcesją uniwersalną praw i obowiązków (w przeciwieństwie do sprzedaży lub aportu przedsiębiorstwa).
Prace legislacyjne dotyczące przedstawionych zmian pozostają na etapie rządowym. Obecnie, w celu eliminacji występujących w treści projektowanych przepisów luk prawnych, zbierane są uwagi do projektu, przekazywane w ramach konsultacji. Na tym etapie warto natomiast zwrócić uwagę na ograniczenia w zakresie prowadzenia procesów reorganizacyjnych spółek publicznych, wynikające z przepisów ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, które na obecną chwilę nie znalazły się wśród projektowanych zmian, a które o ile nie zostaną znowelizowane, w praktyce mogą uniemożliwić wykorzystanie instytucji podziału przez wyodrębnienie przez spółki publiczne.