CVI, menedżer ds. inwestycji
Początkowo było to alternatywne źródło finansowania transakcji lewarowanych, prowadzonych przez private equity (sponsored transactions), które do dziś stanowią istotny udział w przypadku transakcji realizowanych w USA czy też Europie Zachodniej. Następnie jednak transakcje private debt objęły również bezpośrednie finansowanie przedsiębiorstw, niezwiązane z transakcjami funduszy private equity (direct lending, sponsorless transactions).
W ostatnich latach private debt stał się odrębną klasą aktywów. Aktywa pod zarządzaniem firm wyspecjalizowanych w tej strategii wzrosły w latach 2007–2021 w ujęciu globalnym ponadsześciokrotnie, do 1,2 bln USD. Potencjał wzrostu rynku private debt w Europie Środkowo-Wschodniej szacowany jest obecnie na 10 mld EUR.
Private debt to finansowanie na rynku prywatnym w elastycznej formule długu korporacyjnego. Nie konkuruje z finansowaniem bankowym – może z nim współistnieć, będąc finansowaniem podporządkowanym, a zarazem dodatkowym elementem w strukturze kapitałowej. Ten rodzaj finansowania umożliwia finansowanie projektów w strukturze nieosiągalnej dla banku lub spółek, które nie mają dostępu do finansowaniu bankowego, np. z uwagi na nietypowy pakiet zabezpieczeń.
Przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej analizowane są nie tylko historyczne wyniki spółki, ale również perspektywy jej rozwoju. Szczególnie istotna jest zdolność biznesu do generowania gotówki i tym samym do obsługi zadłużenia. Takie podejście pozwala wspierać także te przedsiębiorstwa, które nie mają wystarczających aktywów mogących stanowić zabezpieczenie dla banku, natomiast ich model biznesowy cechuje wysoki poziom konwersji gotówki.