Do tego, że indeksy giełdowe zmieniają się codziennie, a nawet co chwilę, inwestorzy są przyzwyczajeni. Zmiany wartości to dla nich chleb powszedni. Jednak indeksy zmieniają się także w inny sposób ? modyfikowany jest ich skład, a niekiedy zasady tworzenia.
O ile zmiany wartości indeksów są na bieżąco analizowane przez większość inwestorów, to refleksja nad ich składem i zasadami tworzenia oraz modyfikowania nachodzi nas stosunkowo rzadko. Może jednak prowadzić do interesujących wniosków.
W najbliższym czasie zmieni się skład, jak i zasady tworzenia indeksu średnich spółek warszawskiej giełdy, czyli MIDWIG, co ma związek z planami wprowadzenia nowych kontraktów terminowych, dla których indeks ten będzie instrumentem bazowym. Nie wdając się w szczegóły, jednym z kluczowych kryteriów klasyfikowania spółek do tego wskaźnika będzie ich płynność.
Na ile zmieni się skład indeksu ? zobaczymy niebawem. Z całą pewnością możemy jednak stwierdzić, że spośród 40 spółek wchodzących w skład MIDWIG w momencie rozpoczęcia jego wyliczania, czyli 31 grudnia 1997 r., w tej chwili jest obecnych jedynie 15, a więc 37,5%. Spośród 20 spółek wchodzących w skład ?pierwszego? WIG20 zostało zaledwie pięć, a więc jedna czwarta. Oczywiście, największym zmianom uległ najstarszy z naszych indeksów i obejmujący największą liczbę spółek, czyli WIG (początkowo wyliczany był w oparciu o notowania pięciu firm, obecnie w jego skład wchodzi 121 spółek).
Zmiany indeksów nie są jedynie naszą specjalnością. Najbardziej chyba znany, liczący sobie już 105 lat, Dow Jones Industrial Average, również podlegał przeobrażeniom. W pierwszej wersji (z 1886 r.) składał się on z dwunastu firm przemysłowych. Gruntownej przebudowie uległ w 1928 r., kiedy to liczbę walorów, na podstawie których był obliczany, zwiększono do trzydziestu i zdecydowanie zmodyfikowano. Od tego czasu zmiany były już nieznaczne ? w ciągu ponad 70 lat z jego składu ubyło mniej niż połowa uczestników.