W 2018 r. wiele spółek musiało po raz pierwszy podać dane niefinansowe. Większość emitentów zdecydowała się zaprezentować danie niefinansowe w postaci oświadczenia do sprawozdania z działalności, co znacznie zwiększyło jego objętość. Skomplikowało to analizę tej części raportów rocznych wielu analitykom i inwestorom ponieważ mieli obszerniejszy dokument do weryfikacji, ale rynek otrzymał pełniejszy obraz prowadzonego biznesu.
Niezależnie od zmian prawnych i kształtujących się dobrych praktyk sprawozdawczości finansowej, które wpływają na zakres i sposób prezentowanych informacji, raport roczny jest najbardziej wiarygodnym i najpełniejszym dokumentem opisującym spółkę. Zawiera informacje wymagane i określone przez właściwe ustawy i rozporządzenia zweryfikowane przez biegłego rewidenta. Najlepiej zbadanym elementem raportu rocznego jest sprawozdanie finansowe. Jest to dokument audytowany przez biegłego rewidenta, a więc też dokładnie analizowany i weryfikowany przez różne komórki.
Z analizy sprawozdań finansowych wynika, że mimo dość sztywnych ram jego sporządzania i weryfikacji, dokument ten ewoluuje. Okazuje się, że sprawozdanie finansowe niekoniecznie musi być tak długie, że wiele danych da się zagregować, uporządkować albo po prostu przedstawić w bardziej zrozumiały dla inwestorów sposób. Rynek docenia takie działania.
Trochę gorzej wygląda sprawozdanie z działalności, ponieważ biegły rewident jest zobowiązany do potwierdzenia zgodności danych finansowych prezentowanych w tej części raportu z danymi ze sprawozdania finansowego oraz potwierdzenia czy sytuacja zaprezentowana w sprawozdaniu z działalności nie zniekształca w istotny sposób obrazu spółki. Osobiście uważam, że wypowiadanie się biegłego rewidenta na temat zniekształceń wprowadza pewną dozę subiektywizmu w ocenie, ponieważ zależy od konkretnej osoby lub firmy audytorskiej, które niekoniecznie muszą dobrze znać specyfikę branży etc.
Zaobserwowaliśmy dwa zjawiska – albo spółka ma taki sam schemat sprawozdania z działalności od momentu debiutu i z roku na rok aktualizuje tylko dane finansowe, albo co roku weryfikuje zawartość tej części raportu rocznego, tak w treści, jak i formie, co świadczy o większej chęci dostosowania przekazu do oczekiwań interesariuszy. Nie znaczy to jednak, że taka spółka zna swoje sprawozdanie z działalności, ponieważ często poszczególne części tego dokumentu przygotowują odrębne komórki, które słabo komunikują się między sobą i na ogół nie ma osoby, która pełni funkcję redaktora całego dokumentu. Wpływa to na spójność i przejrzystość tej części raportu. Ważne jest, aby utrzymywać wysoki poziom raportowania, szczególnie w odniesieniu do konkurentów międzynarodowych, ponieważ wpływa to na zwiększenie wiarygodności. Najbardziej rekomendowanym modelem sprawozdania z działalności jest w tej chwili zintegrowana jego forma.