W planach strategicznych koncernu w segmencie ciepłownictwa "zaplanowano transformację i precyzyjnie dopasowane inwestycje w nowe źródła, w każdej z lokalizacji Tauron Ciepło". W czasie prezentacji grudniowej strategii że program dekarbonizacji obszaru ciepła zakłada przekazanie do eksploatacji ponad 1,1 GW nowych lub zmodernizowanych mocy ciepłowniczych w perspektywie 2030 r. Program ten jest częścią realizacji strategii Taurona na lata 2025-2035, ogłoszonej w grudniu 2024 r.
Czytaj więcej
Zarząd Tauronu zatwierdził decyzję komitetu inwestycyjnego dotyczącą zamknięcia projektu budowy bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza w Będzinie i decyzję dotyczącą rozpoczęcia etapu planowania projektu budowy kogeneracyjnego źródła ciepła w Elektrowni Łagisza w Będzinie.
Inwestycje w Łagiszy...
We wtorek koncern m.in. potwierdził informację z początku lutego, że trwają prace przygotowawcze dot. budowy nowego źródła ciepła na terenie Elektrowni Łagisza w Będzinie. Formalnie zrezygnowano wówczas w Łagiszy z budowy bloku gazowego 400 MW. Zamiast niego mowy układ ciepłowniczy ma obejmować gazową jednostkę kogeneracyjną o mocy 140 MWt/120 MWe przystosowaną do produkcji na bazie paliw zeroemisyjnych, jednostkę wykorzystującą technologię Power to Heat oraz akumulator ciepła. Energia z tego hybrydowego systemu ma zastąpić produkcję obecnej jednostki węglowej przed 2030 r.
...i w kolejnych lokalizacjach
We wtorek Tauron poinformował też o szczegółach pozostałych przygotowywanych inwestycji ciepłowniczych. W Elektrociepłowni Katowice analizowane są m.in. budowa kotłowni na biomasę, kogeneracyjnej jednostki gazowej, budowa kotłów elektrodowych, pompy ciepła oraz akumulatora ciepła. Dla Elektrociepłowni Tychy trwają prace przygotowawcze i analityczne dotyczące przebudowy kotła bloku węglowego na paliwo biomasowe, a także budowy kotłowni olejowo-gazowej, kotłów elektrodowych oraz akumulatora ciepła. W Elektrociepłowni Bielsko-Biała plan dekarbonizacji zakłada budowę kotłów elektrodowych oraz farmy fotowoltaicznej na terenie elektrociepłowni. W Czechowicach-Dziedzicach spółka analizuje m.in. możliwość budowy instalacji spalania paliw alternatywnych.
Czytaj więcej
Rząd uspokaja, że nadal będzie można spalać w polskich elektrowniach biomasę, a firmy mają plany inwestycyjne.