Tauron planuje odejść od węgla w kolejnych lokalizacjach. Chodzi o ciepło na Śląsku

We wszystkich lokalizacjach źródeł wytwórczych spółki Tauron Ciepło zaplanowano inwestycje w nowe źródła - przekazał Tauron. Mają być one zgodne z założeniami dekarbonizacji oraz podnoszenia efektywności produkcji i dostaw ciepła.

Publikacja: 18.02.2025 17:19

Tauron planuje odejść od węgla w kolejnych lokalizacjach. Chodzi o ciepło na Śląsku

Foto: media.tauron.pl

W planach strategicznych koncernu w segmencie ciepłownictwa "zaplanowano transformację i precyzyjnie dopasowane inwestycje w nowe źródła, w każdej z lokalizacji Tauron Ciepło". W czasie prezentacji grudniowej strategii  że program dekarbonizacji obszaru ciepła zakłada przekazanie do eksploatacji ponad 1,1 GW nowych lub zmodernizowanych mocy ciepłowniczych w perspektywie 2030 r. Program ten jest częścią realizacji strategii Taurona na lata 2025-2035, ogłoszonej w grudniu 2024 r.

Czytaj więcej

Tauron rozpoczyna realizację swojej strategii. Najpierw gaz w Będzinie

Inwestycje w Łagiszy...

We wtorek koncern m.in. potwierdził informację z początku lutego, że trwają prace przygotowawcze dot. budowy nowego źródła ciepła na terenie Elektrowni Łagisza w Będzinie. Formalnie zrezygnowano wówczas w Łagiszy z budowy bloku gazowego 400 MW. Zamiast niego mowy układ ciepłowniczy ma obejmować gazową jednostkę kogeneracyjną o mocy 140 MWt/120 MWe przystosowaną do produkcji na bazie paliw zeroemisyjnych, jednostkę wykorzystującą technologię Power to Heat oraz akumulator ciepła. Energia z tego hybrydowego systemu ma zastąpić produkcję obecnej jednostki węglowej przed 2030 r.

...i w kolejnych lokalizacjach 

We wtorek Tauron poinformował też o szczegółach pozostałych przygotowywanych inwestycji ciepłowniczych. W Elektrociepłowni Katowice analizowane są m.in. budowa kotłowni na biomasę, kogeneracyjnej jednostki gazowej, budowa kotłów elektrodowych, pompy ciepła oraz akumulatora ciepła. Dla Elektrociepłowni Tychy trwają prace przygotowawcze i analityczne dotyczące przebudowy kotła bloku węglowego na paliwo biomasowe, a także budowy kotłowni olejowo-gazowej, kotłów elektrodowych oraz akumulatora ciepła. W Elektrociepłowni Bielsko-Biała plan dekarbonizacji zakłada budowę kotłów elektrodowych oraz farmy fotowoltaicznej na terenie elektrociepłowni. W Czechowicach-Dziedzicach spółka analizuje m.in. możliwość budowy instalacji spalania paliw alternatywnych.

Czytaj więcej

Nie ma planów wyjścia z biomasy

Tauron Ciepło zakłada także budowę jednostki wytwórczej opartej o kotły biomasowe, kotły elektrodowe i akumulator ciepła w Jaworznie. W Elektrociepłowni Cieszyn w planach jest budowa silników gazowych i kotłowni biomasowej. Inwestycje związane z dekarbonizacją zaplanowano również w ciepłowniach w Olkuszu, Zawierciu i Kamiennej Górze.

Tauron Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w konurbacji śląsko-dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W skład spółki wchodzą elektrociepłownie w Katowicach, Tychach, Bielsku-Białej, Cieszynie oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych.

Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych, w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych, to 1243 MW. Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie spółki wynosi ok. 1 tys. km. Dostarcza ona ciepło do 280 tys. gospodarstw domowych, czyli ponad 840 tys. mieszkańców.

Energetyka
Spadające ceny energii obniżyły zysk Kogeneracji
Energetyka
Goldman Sachs zwiększa zaangażowanie w Tauron
Energetyka
Strategie energetyczne czekają na wybory, a biznes wypatruje busoli zmian
Energetyka
Zielone obligacje Polenergii z debiutem na Catalyst
Energetyka
Ratowanie Rafako jest coraz trudniejsze, ale nadal możliwe
Energetyka
Prądu nie zabraknie, ale czy będzie tani?