Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2025 08:50 Publikacja: 06.02.2025 06:00
Foto: AdobeStock
W branży energetycznej słychać coraz większe obawy, że biomasa może stać się kolejnym paliwem będącym na cenzurowanym w UE. Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) uspokaja jednak, że legislacja UE uwzględnia swym zakresem biomasę, stawiając jej coraz wyższe wymagania. Mimo to resort uważa, że w najbliższych latach KE nie planuje odejścia od stosowania biomasy. Są jednak coraz surowsze obostrzenia dla jej jakości i źródeł pochodzenia. Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych biopaliwa, biopłyny i paliwa z biomasy wykorzystywane do produkcji energii „muszą być produkowane, przetwarzane i wykorzystywane w sposób zrównoważony i wydajny, aby zoptymalizować ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i nie powodować wylesiania, degradacji siedlisk lub utraty różnorodności biologicznej”. Nie zraża to jednak energetyki do inwestycji w to paliwo. Enea zamierza „zazielenić” swoje bloki w elektrowni Połaniec, a Tauron rozważa zastąpienie części bloków węglowych tymi na biomasę.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Operator systemu energetycznego będzie potrzebować rezerwy, dlatego wprowadziliśmy ją do strategii. Magazyny energii bez tej rezerwy nie dadzą nam pełnego bezpieczeństwa - mówi prezes Enei Grzegorz Kinelski.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy, który pozwala na aukcję dogrywkową na rynku mocy na dostawy w 2029 i 2030 r. Pozwoli ona na powstanie do końca lat 20. nowych elektrowni gazowych. Znamy koszty tego dodatkowego systemu wsparcia.
Zarząd Tauronu zatwierdził decyzję komitetu inwestycyjnego dotyczącą zamknięcia projektu budowy bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza w Będzinie i decyzję dotyczącą rozpoczęcia etapu planowania projektu budowy kogeneracyjnego źródła ciepła w Elektrowni Łagisza w Będzinie.
Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Dariusz Marzec zdradził, że spółka w maju przedstawi nową strategię. Poza morskimi farmami wiatrowymi, do realizacji których spółka się znacząco przybliżyła, jej władze spoglądają życzliwie na nowe projekty gazowe.
Początek roku stoi pod znakiem rozwiązywania problemów energetycznych. O ile dalsze losy ustawy wiatrakowej są nieznane, o tyle rząd szykuje kolejną nowelizację rynku mocy. Projektowane są też zmiany w prawie energetycznym, ale inwestorom OZE życia nie ułatwią.
Polska Grupa Energetyczna i Ørsted a więc udziałowcy spółki Elektrownia Wiatrowa Baltica – 2 (Baltica 2) podjęli uchwałę w sprawie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (ang. final investment decision, FID) rozpoczynającej fazę budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 o planowanej mocy maksymalnej 1 498 MW.
Ograniczenie liczby tworzonych w UE aktów prawnych, wsparcie konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw w starciu z firmami spoza Unii, działania na rzecz obniżenia cen energii – to rekomendacje Minister Rozwoju i Technologii .
W 2024 roku łączna wysokość kar nałożonych przez urząd antymonopolowy na polskie przedsiębiorstwa była ponad dwa razy wyższa niż rok wcześniej. Czy giełdowi inwestorzy mają się czego bać?
Wprawdzie Orlen nie wyklucza akwizycji, ale dziś nie są one już najważniejsze. Obecnie koncentruje się na rozwoju organicznym sieci i podnoszeniu jej standardu. Ponadto marka Orlen nie musi być jedyną, pod którą stacje docelowo będą działać.
Bank Handlowy dokonał odpisu pomniejszającego wartość księgową aktywów trwałych segmentu bankowości detalicznej w łącznej kwocie 252 mln zł, co obciąży wyniki w IV kw. 2024 r. - poinformował bank w komunikacie.
Windykacyjna firma Kruk z sukcesem zakończyła kolejną emisję obligacji. Redukcja zapisów wyniosła 76 proc.
Ponad sześciokrotnie więcej użytkowników i trzynastokrotnie więcej odsłon niż przed rokiem - portal wiescirolnicze.pl, należący do RP Digital, podmiotu zależnego od Gremi Media zanotował rewelacyjne wyniki oglądalności w styczniu 2025 r. Dzięki temu znalazł się w ścisłej czołówce serwisów branżowych o tematyce rolniczej.
Akcje Medicalgorithmics znów znalazły się na celowniku kupujących. Podczas środowej sesji drożały nawet o blisko 6 proc., czemu towarzyszył wysoki obrót.
Działająca w przemyśle kosmicznym spółka rozpoczęła budowę księgi popytu w ramach oferty akcji serii K. Chce pozyskać pieniądze na realizację projektu Mikroglob.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas