Podażowy początek tygodnia

Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 1,99%, do poziomu 2589 pkt. mWIG40 zniżkował 0,44%, podczas gdy sWIG80 zanotował lekką korektę o 0,15%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 1,9 mld złotych.

Publikacja: 10.03.2025 17:34

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: tv.rp.pl

Pierwsza sesja tygodnia na globalnych rynkach przyniosła podbicie podaży. Depesze agencyjne skupiały się na obawach inwestorów związanych z dalszą polityką D. Trumpa. W weekend ukazał się wywiad z prezydentem USA, który powiedział iż gospodarkę USA czeka „okres przejściowy” nie wykluczając również recesji. W konsekwencji w chwili pisania tego komentarza amerykański Nasdaq traci ponad 3%, a indeksy w USA testują półroczne minima. Szansą na lekką poprawę sentymentu są rozpoczynające się jutro rozmowy UA-USA w Arabii Saudyjskiej, które mogą przynieść nieco bardziej optymistyczne komunikaty dyplomatyczne.

Lokalnie, w ramach WIG20, wyraźnie ciążył sektor bankowy, gdzie akcje Aliora straciły 3,95%, Pekao 3,7%, a mBanku 3,2%. Na plusach skończyły handel za to walory Pepco (+0,77%) oraz Budimexu (+0,7%). Na szerokim rynku warto wyróżnić blisko 40% podbicie walorów Rafako (tko 64%) oraz blisko 9% zwyżki Zrembu Chojnice.

Z rynkowego punktu widzenia WIG20 był dziś ponownie jednym z najsłabszych indeksów w Europie podczas gdy parkiety rosyjskie były liderami (RTS/Moex 1-2% zwyżki). Nerwowe nastroje w USA zaczynają ważyć na sentymencie globalnym, a nieprzewidywalna polityka Trumpa utrudnia stawianie prognoz i modeli na kolejne kwartały.

Konrad Ryczko Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach
Giełda
Popyt wygrywa kolejny tydzień
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą
Giełda
Warszawa nie wystraszyła się Jankesów