Rząd na nowo mebluje aukcje dla morskiej energetyki wiatrowej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwiększa wolumen mocy w pierwszej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej. Przewiduje aukcje na maksymalną łączną moc po 4 GW w 2025 i 2027 r., po 2 GW w 2029 i 2031 r. To znacznie zwiększenie mocy w aukcjach dla tego typu instalacji OZE.

Publikacja: 08.11.2024 13:10

Morska farma wiatrowa Hywind Tampen. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Equinor / Polenergia

Morska farma wiatrowa Hywind Tampen. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Equinor / Polenergia

Foto: Equinor / Polenergia

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce zwiększyć wielkość mocy w pierwszej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej (offshore). - Z zakładanych wcześniej 5 GW (po 2,5 GW w 2025 roku i 2027 roku), obecnie przewiduje się aukcje na maksymalną łączną moc na poziomie 12 GW: po 4 GW w 2025 i 2027 roku, po 2 GW w 2029 i 2031 roku – czytamy w komunikacie prasowym.

MKiŚ prowadziło dialog z Komisją Europejską w kwestii zmian wprowadzonych ustawą z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, które przewidują zwiększenie wolumenu mocy i terminów aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej.

Czytaj więcej

Ile zapłacimy za prąd z morskich farm wiatrowych? Niespodziewany ruch rządu

Warunki Komisji Europejskiej

Będzie jednak „klauzula zawieszająca”. Zmiany nie wejdą w życie do dnia wydania pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w tych przepisach z rynkiem wewnętrznym albo uznania przez Komisję, że nie stanowią nowej pomocy publicznej.

W porozumieniu z KE ustalono, że budżet zwiększenia wolumenu w roku 2025 (pierwszej aukcji) nie przekracza progu 20 proc., w związku z czym modyfikacja ta nie jest uznawana za zmianę pomocy istniejącej.

Jak podał resort, stanowisko KE pozwoli Prezesowi URE na przeprowadzenie w 2025 roku aukcji offshore na maksymalną łączną moc zainstalowaną wynoszącą 4 GW.

- Jednocześnie, zwiększenie pozostałych wolumenów mocy i terminów aukcji offshore (na lata 2027, 2029 i 2031) zostanie notyfikowane z uwzględnieniem zmian przewidzianych w wytycznych ws. pomocy państwa na ochronę klimatu i środowiska oraz cele związane z energią z 2022 roku (CEEAG) - czytamy w komunikacie.

Energetyka
Polacy i Amerykanie będą musieli podpisać nową atomową umowę
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Energetyka
Pogorszyła się kondycja finansowa grupy Energa
Energetyka
Ceny prądu na giełdzie spadają, gazu ziemnego rosną
Energetyka
Premier nadal nie wskazał nowego pełnomocnika odpowiedzialnego za atom. Są kandydaci
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Energetyka
Wiatr Polenergii napędzi paczkomaty InPostu
Energetyka
Prąd w Polsce jest jednym z najdroższych w UE, ale jest nadzieja