Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska z poinformował, że określił środowiskowe uwarunkowania realizacji budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce Elektrowni Jądrowej, o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa, planowanego do realizacji w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.
W tym tygodniu także dostawca technologii, Westinghouse Electric Company i odpowiedzialna za budowę firma Bechtel podpisały umowę konsorcjalnej w zakresie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W przyszłym tygodniu konsorcjum oraz Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) planują podpisać umowę na usługi inżynieryjne.
Czytaj więcej
Spółki Westinghouse Electric Company i Bechtel podpisały umowę konsorcjum, która pomoże w sformalizowaniu ich współpracy i kolejnych kroków projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce na Pomorzu. Inwestorem jest rządowa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Oznacza to, że przetargu na budowę elektrowni jądrowej ostatecznie nie będzie.
Pod koniec października ub.r. rząd wybrał technologię amerykańskiej firmy Westinghouse do realizacji projektu elektrowni jądrowej. Westinghouse jest gotowy wziąć udział w budowie elektrowni jądrowej także w drugiej lokalizacji w Polsce.
Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe generacji III (+).