Bliżej rozpoczęcia budowy atomu w Polsce. Amerykanie zawiązali konsorcjum

Spółki Westinghouse Electric Company i Bechtel podpisały umowę konsorcjum, która pomoże w sformalizowaniu ich współpracy i kolejnych kroków projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce na Pomorzu. Inwestorem jest rządowa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Oznacza to, że przetargu na budowę elektrowni jądrowej ostatecznie nie będzie.

Publikacja: 21.09.2023 07:54

Podpisanie umowy o powołaniu konsorcjum firm USA

Podpisanie umowy o powołaniu konsorcjum firm USA

Foto: Ambasada USA w Polsce

W siedzibie Ambasadora USA w Polsce, Marka Brzezińskiego, obie firmy podpisały 20 września br., umowę określającą zasady współpracy stron w zakresie zaprojektowania i wybudowania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Zawarta umowa o konsorcjum określa plan wykonania inwestycji i realizację kolejnego etapu projektu jądrowego w Polsce.

Zespół złożony z dostawcy technologii jądrowej, koncernu Westinghouse (WEC) i firmy budowlanej Bechtel pracuje już razem w USA, gdzie na terenie elektrowni Vogtle przyłączono do sieci pierwszy blok z reaktorem AP1000 i trwa finalizacja prac związanych z oddaniem drugiego bloku. Cztery inne bloki jądrowe z reaktorami AP1000 działają już komercyjnie na świecie.

Czytaj więcej

Atom w Polsce. Sąd odrzucił pozew Westinghouse przeciw koreańskiej firmie

W listopadzie 2022 r. polski rząd wybrał technologię Westinghouse AP1000 do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju. Kontrakt budowlany ma zostać podpisany w 2025 r., a sama budowa ma ruszyć rok później. 

Zawiązanie konsorcjum może oznaczać, że przetargu na samą budowę elektrowni jądrowej ostatecznie nie będzie. W połowie marca, Tomasz Stępień, ówczesny prezes PEJ, na pytanie "Rzeczpospolitej", czy będzie potrzebny przetarg na samą budowę elektrowni (jesienią 2022 r. rząd wybrał dostawcę technologii z USA), odparł że to w dużej mierze kwestia zależna od stanowiska strony amerykańskiej, które musi zostać jasno określone zarówno na poziomie rządowym, jak i samych spółek Westinghouse i Bechtel. "Zwykle przy tego typu projektach jądrowych inwestor, dostawca technologii i wykonawca podejmują współpracę na wczesnym etapie, bo jest to kluczowy warunek powodzenia tak dużych inwestycji infrastrukturalnych. Z punktu widzenia spółki Polskie Elektrownie Jądrowe firmy WEC i Bechtel to dwa osobne podmioty gospodarcze i dlatego musimy dobrze zrozumieć charakter ich współpracy i przyszłe zakresy odpowiedzialności, zanim współpraca w takim trójkącie będzie mogła zostać sformalizowana" - mówił wówczas Stępień.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej m.in. tej sprawie w tym tygodniu w Brukseli rozmawiała z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Komisja miała bowiem pytania czy brak przetargu nie narusza zasad konkurencyjności. Polska delegacja chciała rozwiać obawy Komisji.

Energetyka
Ratowanie Rafako jest coraz trudniejsze, ale nadal możliwe
Energetyka
Prądu nie zabraknie, ale czy będzie tani?
Energetyka
Odpady uzupełnią produkcję energii
Energetyka
Kolejne miliardowe odpisy PGE. Obniżą wynik spółki za poprzedni rok
Energetyka
Czeski CEZ sprzedał polskie elektrociepłownie. Transakcja sfinalizowana
Energetyka
Orlen i jego kanadyjski partner rozpoczęli budowę farmy wiatrowej na Bałtyku