PGE i spółka chcą korekt systemu CO2

W ogniu dyskusji o „kampanii żarówkowej" umknął apel branży energetycznej o reformę ETS.

Aktualizacja: 16.02.2022 07:52 Publikacja: 16.02.2022 05:00

PGE i spółka chcą korekt systemu CO2

Foto: Adobestock

Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie (TGPE), z Polską Grupą Energetyczną na czele, apeluje o pilną korektę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU ETS). Spółka przychyla się do propozycji korekt przedstawionych przez część europosłów, którzy wzywają do wyłączenia instytucji finansowych z systemu handlu uprawnieniami. Prezes TGPE Ryszard Wasiłek, będący jednocześnie wiceprezesem PGE, przyznaje jednak, że TGPE dopiero przygotowuje stanowisko dotyczące reformy systemu EU ETS.

15 mld

– na tyle Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie wycenia wartość uprawnień do emisji CO2 rzędu 368 mln ton, których zabrakło polskiej gospodarce w latach 2013–2020

Jednym z możliwych i proponowanych przez spółki rozwiązań, które mogłoby tymczasowo ograniczyć wzrost cen uprawnień do emisji CO2 jest wykorzystanie art. 29a dyrektywy EU ETS. To mechanizm zwiększający podaż uprawnień do emisji CO2. – W przypadku nagłego wzrostu cen uprawnień, mechanizm umożliwia uwolnienie 100 mln uprawnień z Rezerwy Stabilności Rynkowej (MSR) i ich sprzedaż na aukcjach. 100 mln uwolnionych uprawnień to wielkość odpowiadająca ok. 7 proc. rocznego wolumenu emisji w całym systemie EU ETS lub całej polskiej puli aukcyjnej, a przy cenach uprawnień na poziomie 80 euro/t miałaby wartość 8 mld euro – wylicza TGPE. Wówczas cena uprawnień do emisji mogłaby spaść. Drugą propozycją jest wdrożenie tzw. „korytarza cenowego" polegającego na wprowadzeniu dolnego i górnego limitu ceny uprawnień, który byłby zgodny z trajektorią celów redukcji emisji. Trzecią propozycją jest ograniczenie okresu ważności zakupionych uprawnień w celu zapobiegania ich wykorzystywania do spekulacji. Pod tym pojęciem TGPE rozumie zakup uprawnień i trzymanie ich w celach inwestycyjnych, licząc na wzrost ceny.

Czytaj więcej

Cisza przed NABE, czyli 2022 rok okiem „wielkiej czwórki”

Czy zatem te propozycje spółek zostały przesłane do Komisji Europejskiej w ramach trwających konsultacji dotyczących zmian w dyrektywie EU ETS? Wasiłek przyznał, że propozycje są w przygotowaniu. Jego zdaniem wywiad prof. Jerzego Buzka w „Rzeczpospolitej" pokazuje, że kampania (kampania żarówkowa – red.) miała sens. – Wywołaliśmy dyskusję, po której pojawiły realne propozycje zmian. Jeśli jedna z trzech wcześniej zaprezentowanych propozycji znajdzie uznanie Komisji, to będzie nasz sukces – powiedział.

TGPE zrzesza elektrownie prywatne i państwowe, jak PGE, Enea, Tauron i Energa (należąca do PKN Orlen) oraz PGNiG Termikę czy ZE PAK.

Energetyka
Umowa na atom z USA w tym miesiącu
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Energetyka
PGE i Tauron mogą zaoferować niższe taryfy
Energetyka
Tauron zyska w tym roku kolejne projekty OZE. Do akwizycji podchodzi z ostrożnością
Energetyka
O czym rozmawiał premier z szefami spółek energetycznych? Znamy szczegóły
Energetyka
Tauron z mniejszym zyskiem, ale z węglem na dłużej?
Energetyka
PGE notuje mniejsze straty niż przed rokiem