Do realizacji dywidend za 2022 r. jeszcze daleko, ale sprawdziliśmy, które z największych banków notowanych na giełdzie mają potencjał, by je wypłacić. To znaczy, czy spełniają kryteria i wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego przedstawione we wtorek po południu.
Surowe wymogi
Zgodnie z tymi kryteriami banki muszą wykazać się bardzo dobrą kondycją finansową (wyrażoną odpowiednio wysokimi współczynnikami kapitału) oraz odpornością na ryzyka związane z kredytami frankowymi i niekorzystnym otoczeniem makroekonomicznym. W tym roku dla podmiotów, które chcą wypłacić 100 proc. zysku, pojawił się wymóg wysokiej jakości portfela kredytowego, który zastąpił wskaźniki związane z wrażliwością na zamianę stopy procentowej.
Okazuje się, że według wyliczeń ekspertów (przygotowanych przez Santander Biuro Maklerskie oraz Erste Securities Polska), dwa–trzy banki spełniają wszystkie wymogi, by móc przeznaczyć na dywidendy 100 proc. zysku, ale tylko jeden, to znaczy Bank Handlowy, zdecyduje się na taki ruch.
– Bank Handlowy ma bardzo dobrą sytuację kapitałową i został w najmniejszym stopniu dotknięty wakacjami kredytowymi, ponieważ ma mało kredytów hipotecznych – ocenia Kamil Stolarski, analityk Santander Biuro Maklerskie. Tu dywidenda może wynieść 11,89–12 zł na akcję.