Orlen może przejąć od Azotów biznes tworzyw sztucznych

Strony podpisały list intencyjny o przystąpieniu do analiz opcji strategicznych celem podjęcia decyzji dotyczących zawarcia potencjalnych transakcji. Te mogą objąć nowy zakład w Policach i już prowadzoną produkcję kaprolaktamu i poliamidu.

Publikacja: 12.09.2024 09:00

Azoty, w imieniu własnym oraz ZA Puławy i ZCh Police, podpisały list intencyjny z Orlenem w związku

Azoty, w imieniu własnym oraz ZA Puławy i ZCh Police, podpisały list intencyjny z Orlenem w związku z zamiarem przystąpienia do analiz opcji strategicznych celem podjęcia decyzji dotyczących zawarcia potencjalnych transakcji w biznesie tworzyw sztucznych.

Foto: Bloomberg

Azoty, w imieniu własnym oraz ZA Puławy i ZCh Police, podpisały list intencyjny z Orlenem w związku z zamiarem przystąpienia do analiz opcji strategicznych celem podjęcia decyzji dotyczących zawarcia potencjalnych transakcji w biznesie tworzyw sztucznych. Chodzi zwłaszcza o obszar polimerów, ze szczególnym uwzględnieniem firmy Grupa Azoty Polyolefins realizującej w Policach sztandarowy projekt nawozowego koncernu dotyczący budowy nowego zakładu produkującego polipropylen. Przedmiotem analiz stron ma być też działalność związana z produkcją i sprzedażą kaprolaktamu i poliamidu 6 oraz elementów infrastruktury portowej zależnych gdańskich Fosforów. Tym samym w grę wchodzą negocjacje dotyczące przyszłości całego biznesu tworzyw sztucznych funkcjonującego w Azotach.

Czytaj więcej

Zarząd ZA Puławy idzie na ustępstwa wobec związków zawodowych

Azoty pracują nad modelem funkcjonowania grupy

Strony informują, że zawarcie listu intencyjnego stanowi jedynie wyraz ich gotowości do podjęcia ewentualnej przyszłej współpracy w dobrej wierze i określa warunki, na których zgadzają się prowadzić rozmowy i działania dotyczące potencjalnej współpracy. Na razie zawarte porozumienie nie kreuje żadnych wzajemnych zobowiązań innych niż odnoszących się do lojalnego postępowania w dobrej wierze w ustalonym przez strony zakresie oraz do obowiązku zachowania poufności w toku dalszych prac. Podpisany dokument obowiązuje przez dwa miesiące. Może być jednak przedłużony na kolejne okresy.

„Równolegle do wdrażanych działań naprawczych i osiąganych optymalizacji kosztowych, prowadzimy szereg rozmów i analiz w celu wypracowania docelowego biznesowego modelu funkcjonowania grupy. Również decyzja o podpisaniu listu intencyjnego z Orlenem została poprzedzona szczegółowym przeglądem możliwości biznesowych” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Adam Leszkiewicz, prezes Azotów. Dodaje, że płocki koncern jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych kierowanej przez niego grupy, a wśród głównych jego celów jest pełny komercyjny start projektu Polimery Police.

Czytaj więcej

Osiągnięcie oszczędności w grupie Azoty będzie bardzo trudne

Konieczny jest partner biznesowy do inwestycji w Policach

„Prowadzone od wiosny analizy Polimerów potwierdziły słuszność naszej koncepcji, by poszukiwać partnera biznesowego do projektu. Od kilku tygodni otwarcie mówimy o możliwości takiego rozwiązania, a teraz wspólnie z Orlenem przeanalizujemy potencjalne synergie” - podaje Leszkiewicz.

Roczne zdolności wytwórcze nowego zakładu w Policach mają sięgać 429 tys. ton propylenu i 437 tys. ton polipropylenu. Cały kompleks jest realizowany kosztem 1,8 mld USD ale nie wiadomo czy koncernowi uda się zamknąć w tej kwocie, gdyż wykonawca domaga się dodatkowego wynagrodzenia. Projekt ma też duże opóźnienie względem pierwotnych założeń.

Docelowy portfel produktów wytwarzanych w nowym zakładzie ma tworzyć ponad 30 typów polipropylenu sprzedawanych pod marką Gryfilen. Wprowadzanie na rynek ich nowych rodzajów odbywa się stopniowo, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.

Czytaj więcej

Azoty potrzebują bardzo głębokiej restrukturyzacji
Chemia
DM BOŚ zaleca sprzedawanie akcji Azotów
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Chemia
Azoty chcą produkować materiały wybuchowe wspólnie z PGZ
Chemia
Dziś o kondycji Azotów decyduje brak ceł i drożejący gaz
Chemia
Spółki Azotów z lepszą współpracą
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Chemia
Spółki Azotów zacieśniają współpracę
Chemia
Azoty intensywnie szukają dróg wyjścia na prostą