Orlen zastąpi Rosjan w Grupie Azoty?

Polski rząd chce sprzedać pakiet blisko 20 proc. akcji Grupy Azoty należący do rosyjskiego oligarchy. Ma to pozwolić na odblokowanie nowych inwestycji. Giełda potencjalnych nabywców ruszyła.

Publikacja: 11.07.2023 21:00

Orlen zastąpi Rosjan w Grupie Azoty?

Foto: materiały prasowe

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wprowadził 11 lipca 2023 r. tymczasowy zarząd przymusowy do trzech firm należących do Wiaczesława Kantora. Poprzez spółki Norica Holding z siedzibą w Luksemburgu, Opansa Enterprises Limited i Rainbee Holdings Limited z siedzibami na Cyprze, ten rosyjski oligarcha kontroluje 19,82 proc. akcji Grupy Azoty. Ich wartość to ponad 0,5 mld zł. Aktywa zostały wcześniej zamrożone, albowiem rosyjskiego oligarchę oraz jego spółki zależne wpisano na listę sankcyjną MSWiA. Jednocześnie resort zapowiedział przygotowania do sprzedaży tego pakietu akcji. Faworyt jest jeden, ale ten nie komentuje sprawy.

Sprzedaż akcji

Rząd podkreśla, że akcje Kantora są zamrożone, a więc nie ma mowy o wykonywaniu prawa głosu na zgromadzeniach akcjonariuszy i wypłatach dywidendy. Rząd nie chce, by ten Rosjanin był w jakikolwiek sposób związany z polską, strategiczną spółką. Zdaniem Budy utrzymywanie jednak obecnej sytuacji bez zmian, może być przeszkodą w pozyskiwaniu kapitału na projekty rozwojowe Grupy Azoty z uwagi na możliwe negatywne oceny instytucji finansowych. Dlatego też pakiet zostanie sprzedany. W pierwszej kolejności zostanie sporządzona wycena. Następnie ma być ustalony podmiot (podmioty), który przejmie akcje oraz wydana zostanie decyzja administracyjna określająca m.in. wysokość odszkodowania za przejęte akcje.

Czytaj więcej

Azoty szykują się do sprzedaży gryfilenu

Kto chętny?

Czy chętny na zakup akcji Grupy Azoty kontrolowanej przez rząd, należących do Kantora, będzie Orlen? Orlen prowadzi obecnie due diligence w zakładzie w Puławach, jednej ze spółek z Grupy Azoty. – Plany dotyczące przejęcia Puław spotkały się w dużej części z krytyką. Jeśli kupować zakład w Puławach, to bardziej racjonalnym krokiem będzie przejęcie całej Grupy, biorąc pod uwagę potrzeby inwestycji w OZE w grupie nawozowej, silny bilans Orlenu i know-how w petrochemii. Naturalnie zainteresowany tym pakietem akcji może być właśnie Orlen, który mógłby wyrazić chęć zakupu udziałów należących do Kantora, ale i całej Grupy Azoty. Tu jednak są pytania o koncentrację na rynku, zgodę UOKiK i KE oraz pytanie czy konieczna byłaby odsprzedaż części biznesu do innego inwestora, tak jak w przypadku połączenia z Lotosem – mówi Michał Kozak, analityk Trigon DM.

Wskazuje on, że przejęcie tego pakietu akcji przez jakiegokolwiek inwestora może potencjalnie odblokować perspektywę dywidendy w długim terminie. – Grupa Azoty obecnie ma problemy z kowenantami, a jej sytuacja finansowa jest trudna. Jednak pozbycie się Rosjan oraz wpływ na rezultaty spółki nowej inwestycji Polimery Police, daje szansę na odbudowanie wyników firmy i perspektywę wypłaty dywidendy w długim terminie. Sama zmiana akcjonariatu też mogłaby pomóc spółce, choćby przez zainteresowanie globalnych funduszy, dla których akcjonariat był do tej pory problemem – dodaje. Orlen, którego zapytaliśmy o potencjalne przejęcie, podkreśla, że o planowanych czy realizowanych akwizycjach informuje po podjęciu stosownych decyzji korporacyjnych.

Chemia
Azoty chcą produkować materiały wybuchowe wspólnie z PGZ
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Chemia
Dziś o kondycji Azotów decyduje brak ceł i drożejący gaz
Chemia
Spółki Azotów z lepszą współpracą
Chemia
Spółki Azotów zacieśniają współpracę
Chemia
Azoty intensywnie szukają dróg wyjścia na prostą
Chemia
Azoty przechodzą do drugiego etapu działań naprawczych