Grupa Azoty Polyolefins, firma z grupy Azoty, wybrała niemiecki Ter Hell Plastic na dystrybutora nowego sztandarowego produktu w biznesie tworzyw sztucznych. Chodzi o polipropylen, który będzie oferowany pod nazwą gryfilen. Docelowo będzie to portfel ponad 30 produktów. Na podstawie właśnie zawartego porozumienia Ter Hell Plastic zajmie się sprzedażą gryfilenu w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Luksemburgu, na Węgrzech i Słowacji oraz w Czechach, Rumunii, Słowenii i Bułgarii. Wcześniej, bo w marcu, podmiot ten został wybrany na dystrybutora w Danii, Szwecji, Norwegii i Finlandii. Azoty mają też już wybranych wyłącznych sprzedawców na inne europejskie rynki. I tak Grupa Azoty Compounding będzie oferować polipropylen w Polsce, Nexeo Plastic Europe – we Włoszech, Francji, w Hiszpanii i Portugalii, Biesterfeld Plastic – w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a Imlitex Industry UAB na Litwie i Łotwie oraz w Estonii i Ukrainie.
„Obecnie stopniowo zwiększane są moce produkcyjne, a w sierpniu rozpocznie się sprzedaż gryfilenu. Dystrybutorzy, którzy zostali wybrani, to rynkowi liderzy, którzy pozwolą budować silną pozycję naszego nowego produktu na europejskim rynku” – mówi Tomasz Hinc, prezes Azotów. Koncern zakład w Policach oficjalnie otworzył 22 czerwca. Zakończenie wszystkich prac planowane jest jednak na koniec roku. Koszt inwestycji przekroczył 7,2 mld zł. Azoty przekonują, że zastosowane technologie zapewniają m.in. niskie zużycie surowców i energii oraz dużą elastyczność produkcji.
Zdolności wytwórcze zakładu w Policach wynoszą 437 tys. ton polipropylenu rocznie. Dotychczas w Polsce wytwarzała go jednie firma Basell Orlen Polyolefins, w której po połowie udziałów mają Orlen i holenderski Lyondell Basell Industries. Moce zakładu w Płocku wynoszą 480 tys. ton, ale nie są w pełni wykorzystywane. Z danych GUS-u wynika, że w latach 2019–2022 produkcja polipropylenu wynosiła nad Wisłą 313–351 ton. Orlen wytwarza go jeszcze w czeskim Litvinovie (zakład o mocach 280 tys. ton). Tym samym jego łączne zdolności produkcyjne sięgają 520 tys. ton. Dla porównania – w całej Europie w 2022 r. było to ponad 13,5 mln ton.