Czy mieszkania mogą być tańsze?

Podczas dyskusji zorganizowanej przez Polski Związek Firm Deweloperskich wskazano siedem czynników, które mogłyby na to wpłynąć.

Publikacja: 22.05.2023 21:00

Czy mieszkania mogą być tańsze?

Foto: Mat.prasowe

Inflacja oraz nierównowaga popytu i podaży nie dają szans na spadek cen lokali w tym roku, są jednak czynniki, które długofalowo mogą wpłynąć na ceny – wynika z debaty PZFD. Pierwszy problem to dostępność gruntów: wiele ziemi należy do państwa i zablokowano ją pod program „Mieszkanie+”. Resort rozwoju zapowiedział zamknięcie programu, co stwarza szansę zwiększenia dostępności gruntów dla prywatnych inwestorów.

Druga kwestia to pustostany należące do gmin: niezbędny jest program finansowania renowacji tych zasobów. Trzecia kwestia to wsparcie „środka”: tych, których nie stać na kredyt komercyjny, ale którzy są za dobrze sytuowani, by dostać pomoc państwa. Kluczem byłaby tu kompleksowa, przede wszystkim długofalowa polityka mieszkaniowa. Czwarty czynnik to plany miejscowe poprawiające jakość zabudowy, zapobiegające rozlewaniu się miast i generowanym przez to kosztom. Po piąte, niezbędne są przepisy ułatwiające scalanie rozdrobnionych działek. Po szóste, potrzebna jest ustawa o polskich REIT-ach, co zapewniłoby kapitał na inwestycje, a Polakom ułatwiło inwestowanie w nieruchomości. Siódma kwestia to promowanie transportu publicznego z uwagi na koszt budowy miejsc parkingowych.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z lepszymi zyskami z najmu i mieszkaniówki. Skąd strata netto?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Budownictwo
Unibep po konferencji: znamy cele budowlano-deweloperskiej grupy na ten rok
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Budownictwo
Grupa Unibep z mocną poprawą wyników po reorganizacji
Budownictwo
Dom Development ustanowił nowy program emisji obligacji o łącznej wartości do 400 mln zł
Budownictwo
Bardzo mocna przecena obligacji Ghelamco. Co się dzieje?