Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2022 05:00 Publikacja: 20.04.2022 05:00
Marcin Szrejter, dyrektor ds. finansów Tesgasu
Foto: Fotorzepa, Rafał Guz
Grupa Tesgas nie świadczy żadnych usług na terenie Ukrainy, Rosji i Białorusi. Dziś nie dostrzega też problemów z dostawami potrzebnych jej materiałów. Mimo to zawirowania na Wschodzie mają wpływ na jej kondycję finansową. Z jednej strony przyczyniają się do dalszej intensyfikacji działań mających uniezależnić polską gospodarkę od gazu, ropy i węgla importowanych z Rosji. – Transformacja energetyczna zwiększy zapotrzebowanie na gaz i energię z OZE. A te obszary są naszym rynkiem, który w kolejnych latach będzie dynamicznie się rozwijał – mówi Marcin Szrejter, dyrektor ds. finansów Tesgasu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na szerokim rynku początek roku zasilany był jeszcze „Bezpiecznym kredytem 2 proc.”. Wiosna przyniosła ochłodzenie sprzedaży. Notowane spółki odkrywają karty.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Organizacje reprezentujące firmy branży budowlanej domagają się od ministra infrastruktury zwiększenia limitu waloryzacji z obecnych 15 do 21 proc. kontraktów na budowę dróg zawartych przed wybuchem wojny w Ukrainie.
Notowania budowlanej grupy falują w takt nastrojów na giełdach. Fundamentalnie i pod względem zysków sytuacja jest stabilna – oceniają analitycy DM Noble Securities i zalecają trzymać akcje, a nie sprzedawać.
Wysokie stopy, najdroższy w UE kredyt, brak programu wsparcia. Jak poradzili sobie Deweloperzy mieszkaniowi w pierwszych miesiącach roku i jakie mają ambicje?
W razie sukcesu buy backu prezes Mariusz Książek będzie mieć ponad 88 proc. akcji. To rodzi pytania o przyszłość firmy na parkiecie.
Mariusz Książek kupił 4,5 proc. akcji od funduszu i zawnioskował o buy back do 13 proc. papierów. Dla kogo ten program? I czy celem jest delisting Marvipolu?
Szczególnie dobre wyniki zapewnił podstawowy biznes usług dla gazownictwa. Obecny portfel zamówień jest jednak zbyt mały, aby zapewnić utrzymanie przychodów na poziomach lat poprzednich. Zarząd rozgląda się za nowymi kontraktami.
Grupa inwestuje w obróbkę metali, biznes dający największe szanse na zwyżki. Słabiej wyglądają perspektywy dwóch pozostałych obszarów działalności.
W najbliższych dniach przypada dzień ustalenia prawa do wypłaty w takich spółkach jak Tesgas, Kęty, PlayWay czy Stalprofil.
Tegoroczne wyniki firmy będą uzależnione od poprawy rentowności gazowych kontraktów.
To przede wszystkim konsekwencja zmiennego i niepewnego otoczenia rynkowego.
W najważniejszym dla grupy kapitałowej biznesie mogą wystąpić problemy z pozyskaniem kontraktów o akceptowalnej rentowności. Lepsza sytuacja zdaje się mieć miejsce przy realizacji zleceń na rynkach odnawialnych źródeł energii i obróbki metali.
Wkrótce grupa rozpocznie działalność deweloperską dotyczącą OZE. Ponadto oferuje pompy ciepła, magazyny energii i ładowarki.
Grupa podpisała już kontrakty na budowę instalacji fotowoltaicznych dla klientów biznesowych. Ponadto wkrótce rozpocznie działalność deweloperską dotyczącą OZE.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas