Polimex szuka chętnych na zakup Torpolu i Energopu

Budownictwo. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom kolejowa spółka niebawem może zostać sprzedana. Wkrótce mija termin składania ofert ostatecznych.

Aktualizacja: 11.02.2017 12:17 Publikacja: 24.09.2013 06:00

Polimex szuka chętnych na zakup Torpolu i Energopu

Foto: Fotorzepa/Bartek Sadowski

Na początku października upływa termin składania ofert ostatecznych w procedurze sprzedaży 100 proc. akcji Torpolu – dowiedział się „Parkiet" ze źródła zbliżonego do transakcji. Z naszych ustaleń wynika, że poprzedni harmonogram przewidywał, że na oferty Polimex będzie czekał do początku września. Termin został jednak wydłużony, by zainteresowani mieli więcej czasu na analizę odpowiedzi na swoje pytania. Równolegle prowadzona jest procedura wyboru inwestora dla wykonującego rurociągi Energopu. Także w tym wypadku termin składania ofert ostatecznych upłynie na początku października. Na rynku mówi się, że obie firmy łącznie są warte mniej niż 100 mln zł.

Siedlce wymusiły zmianę?

Przedstawiciele Polimeksu potwierdzają, że oferty od zainteresowanych zakupem Torpolu i Energopu powinny wpłynąć w pierwszych dniach października. Jeszcze na początku września prezes Polimeksu Gregor Sobisch informował, że jeśli nie będzie takiej konieczności, to kolejowy Torpol pozostanie w grupie. Co zmieniło się od tego czasu?

„Działania zmierzające do sprzedaży Torpolu trwają od dłuższego czasu. Zarząd nie przerwał tych działań. Informował jednocześnie, że nie jest w pierwszej kolejności zainteresowany sprzedażą tej spółki i chętnie pozostawiłby ją w grupie" – czytamy w odpowiedzi na nasze pytania. „Zarząd brał pod uwagę, że wierzyciele zaakceptują sprzedaż zakładu produkcyjnego w Siedlcach, co jednak nie nastąpiło. W tej sytuacji, w przypadku gdy zostanie złożona atrakcyjna oferta, to do transakcji sprzedaży Torpolu może dojść" – czytamy dalej.

Przedstawiciele spółki informują, że zakład w Siedlcach obecnie podlega procesowi restrukturyzacji i wyodrębnienia w samodzielną jednostkę. W przyszłości planowane jest jego wyodrębnienie w spółkę, a w dalszej kolejności jej sprzedaż w zależności od decyzji wierzycieli.

ARP: bez komentarza

Nasi rozmówcy informują, że w postępowaniu zmierzającym do wyboru inwestorów dla Torpolu i Energopu obecna jest Agencja Rozwoju Przemysłu, która już kupiła od firmy aktywa za ponad 160 mln zł. Polimex nie zdradza nazw podmiotów biorących udział w rozmowach. Tych informacji nie komentują też przedstawiciele Agencji. – ARP nie udziela informacji o prowadzonych postępowaniach do czasu ich zakończenia – zaznacza Roma Sarzyńska, rzeczniczka ARP.

Płynne aktywa do zbycia

Andrzej Bernatowicz z DM IDMSA ocenia, że Polimex dąży do sprzedaży przede wszystkim płynnych aktywów. – Spółka już od dłuższego czasu zapowiada też sprzedaż nieruchomości, ale jak dotąd nie osiągnęła na tym polu większych sukcesów – zaznacza. Jego zdaniem trudno szacować, jaka może być wartość Torpolu, gdyż jest  o nim zbyt mało informacji. – Dopiero po ewentualnej transakcji i w razie ujawnienia bardziej szczegółowych danych będzie można stwierdzić, czy Polimex uzyskał atrakcyjną cenę – mówi.

Zdaniem Krzysztofa Pado z DM BDM odpowiedź na pytanie, czy Polimex powinien sprzedać Torpol, zależy od ceny. – Jeśli będzie atrakcyjna, to nie widzę powodu, żeby firma nie miała się zdecydować na ten krok – mówi. – Trudno jest wyrokować, ile wart może być Torpol, gdyż nie wiemy, jaka jest sytuacja wewnątrz tej firmy i na ile rentowne są jej kontrakty, a tych w ostatnim czasie trochę pozyskała – dodaje.

[email protected]

Opinia

Adrian Kyrcz analityk, DM BZ WBK

Polimex sygnalizował już, że może zdecydować się na sprzedaż Torpolu. Dlatego nie dziwi mnie, że prowadzona jest procedura wyboru nabywcy. Podejmując decyzję o sprzedaży kolejnych aktywów, zarząd spółki patrzy zapewne przede wszystkim na potrzeby kapitałowe i finansowe. Gdyby sytuacja firmy była lepsza, to zapewne nie chciałaby ona pozbywać się Torpolu. Przyszły rok nie będzie jednak dla Polimeksu łatwy, a ewentualna transakcja poprawiłaby jego przepływy pieniężne. Bez istotnego wpływu gotówki w najbliższych kwartałach spółka może mieć problemy z regulowaniem zobowiązań i kontynuowaniem realizacji kontraktów, co jest obecnie jednym z jej priorytetów.

Budownictwo
Europa mocno odbija
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Budownictwo
Warimpex opuszcza Rosję
Budownictwo
Wiceminister rozwoju Jacek Tomczak złożył dymisję
Budownictwo
Kolejne roszady w zarządzie Domu Development
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Budownictwo
Budimex widzi się już na ścieżce wzrostu
Budownictwo
Budimex z rekordowym portfelem i stabilnymi wynikami