Citi Handlowy: co dalej z segmentem detalicznym?

Bank Citi Handlowy w zaktualizowanej strategii stawia sobie za cel kontynuację wypłaty dywidendy w wysokości minimum 75 proc. I przyznaje, że wciąż brakuje rozstrzygnięć jeśli chodzi o sprzedaż części detalicznej banku.

Publikacja: 06.12.2024 11:06

Citi Handlowy: co dalej z segmentem detalicznym?

Foto: Adobe Stock

W związku z zakończeniem okresu obowiązywania strategii na lata 2022-2024, Rada Nadzorcza zatwierdziła strategię Grupy Banku Handlowego na lata 2025-2027 - podał bank w komunikacie w  czwartek wieczorem.

Bank zaznacza, że w związku z trwającym procesem wyjścia z segmentu bankowości detalicznej i z brakiem ostatecznych decyzji w tej sprawie na dzień przyjęcia strategii, zakłada ona kontynuację działalności banku w oparciu o dwa segmenty biznesowe - bankowość instytucjonalną i bankowość detaliczną.

Jakie cele finansowe Citi Handlowego

Jako najważniejsze cele finansowania Citi Handlowy stawia sobie utrzymanie wskaźnika ROE (zwrot na kapitale) powyżej 15 proc. w całym okresie objętym strategią, utrzymanie dyscypliny kosztowej (wskaźnik C/I na poziomie 45 proc.), oraz kontynuacja wypłaty dywidendy w wysokości minimum 75 proc. zysku netto, pod warunkiem uzyskania zgody regulatora. Zakłada też wzrost aktywów klientów instytucjonalnych na poziomie 7 proc. średniorocznie w okresie 3 lat.

W swojej strategii bank zaznacza, że rozwój działalności biznesowej będzie realizowany w oparciu o przewagi konkurencyjne bankowości instytucjonalnej, m.in. wykorzystanie globalnej sieci (wdrożenie nowoczesnych rozwiązań płatniczych spełniających wymagania klientów określanych jako digital natives, dynamiczny wzrost w obszarze finansowania handlu oraz produktów optymalizujących wykorzystanie kapitału pracującego).

Czytaj więcej

Citi Handlowy zarobił tyle, ile oczekiwano

Oferta dla biznesu

Bank stawia na dynamiczny rozwój w segmencie bankowości przedsiębiorstw m.in. innymi poprzez rozwój oferty dla klientów prowadzących transgraniczne operacje. Dodatkowo Handlowy chce rozwijać inicjatywy wpisujące się w strategiczne priorytety kraju: transformację energetyczną oraz rosnące inwestycje na rzecz obronności.

Bank będzie wspierać przedsiębiorstwa w dążeniu do bardziej zrównoważonego modelu biznesowego oraz uczestniczyć w transakcjach klientów z zakresu bankowości inwestycyjnej. Istotnym elementem będzie także akwizycja nowych klientów, w szczególności w segmencie firm międzynarodowych i bankowości przedsiębiorstw. Niezmiennie, bank chce utrzymać pozycję lidera w segmencie firm globalnych – czytamy w komunikacie.

Czytaj więcej

Millennium: strategia z powrotem do dywidend

Oferta dla klientów detalicznych

W segmencie bankowości detalicznej, Citi Handlowy będzie kontynuował oferowanie klientom najlepszej obsługi i produktów. Bank skupi się na utrzymaniu wartości i rentowności tego segmentu.

Jednocześnie, integralną częścią strategii na lata 2025-2027 jest strategia zrównoważonego rozwoju. W ramach realizacji działań w tym obszarze Handlowy skupi się na wspieraniu swoich klientów w procesie ich zrównoważonej transformacji - m.in. poprzez udzielenie 2 mld zł finansowania zaklasyfikowanego jako zrównoważone, udoskonaleniu procesów zarządzania ryzykiem ESG oraz na kontynuacji transformacji własnej działalności operacyjnej.

Banki
Banki idą na rekord. Dzięki odsetkom mają potężne zyski
Banki
Reforma WIBOR-u w końcu może ruszyć. Jakie korzyści dla klientów?
Banki
Michał Bolesławski nowym prezesem ING BSK. Jest zgoda KNF
Banki
Jakie rezerwy na franki
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Banki
KNF: 100 proc. zysku banków na dywidendę jeszcze nie teraz
Banki
Prezes PKO BP: Wychodzimy daleko poza naszą strefę komfortu