Citi Handlowy: co dalej z segmentem detalicznym?

Bank Citi Handlowy w zaktualizowanej strategii stawia sobie za cel kontynuację wypłaty dywidendy w wysokości minimum 75 proc. I przyznaje, że wciąż brakuje rozstrzygnięć jeśli chodzi o sprzedaż części detalicznej banku.

Publikacja: 06.12.2024 11:06

Citi Handlowy: co dalej z segmentem detalicznym?

Foto: Adobe Stock

W związku z zakończeniem okresu obowiązywania strategii na lata 2022-2024, Rada Nadzorcza zatwierdziła strategię Grupy Banku Handlowego na lata 2025-2027 - podał bank w komunikacie w  czwartek wieczorem.

Bank zaznacza, że w związku z trwającym procesem wyjścia z segmentu bankowości detalicznej i z brakiem ostatecznych decyzji w tej sprawie na dzień przyjęcia strategii, zakłada ona kontynuację działalności banku w oparciu o dwa segmenty biznesowe - bankowość instytucjonalną i bankowość detaliczną.

Jakie cele finansowe Citi Handlowego

Jako najważniejsze cele finansowania Citi Handlowy stawia sobie utrzymanie wskaźnika ROE (zwrot na kapitale) powyżej 15 proc. w całym okresie objętym strategią, utrzymanie dyscypliny kosztowej (wskaźnik C/I na poziomie 45 proc.), oraz kontynuacja wypłaty dywidendy w wysokości minimum 75 proc. zysku netto, pod warunkiem uzyskania zgody regulatora. Zakłada też wzrost aktywów klientów instytucjonalnych na poziomie 7 proc. średniorocznie w okresie 3 lat.

W swojej strategii bank zaznacza, że rozwój działalności biznesowej będzie realizowany w oparciu o przewagi konkurencyjne bankowości instytucjonalnej, m.in. wykorzystanie globalnej sieci (wdrożenie nowoczesnych rozwiązań płatniczych spełniających wymagania klientów określanych jako digital natives, dynamiczny wzrost w obszarze finansowania handlu oraz produktów optymalizujących wykorzystanie kapitału pracującego).

Czytaj więcej

Citi Handlowy zarobił tyle, ile oczekiwano

Oferta dla biznesu

Bank stawia na dynamiczny rozwój w segmencie bankowości przedsiębiorstw m.in. innymi poprzez rozwój oferty dla klientów prowadzących transgraniczne operacje. Dodatkowo Handlowy chce rozwijać inicjatywy wpisujące się w strategiczne priorytety kraju: transformację energetyczną oraz rosnące inwestycje na rzecz obronności.

Bank będzie wspierać przedsiębiorstwa w dążeniu do bardziej zrównoważonego modelu biznesowego oraz uczestniczyć w transakcjach klientów z zakresu bankowości inwestycyjnej. Istotnym elementem będzie także akwizycja nowych klientów, w szczególności w segmencie firm międzynarodowych i bankowości przedsiębiorstw. Niezmiennie, bank chce utrzymać pozycję lidera w segmencie firm globalnych – czytamy w komunikacie.

Czytaj więcej

Millennium: strategia z powrotem do dywidend

Oferta dla klientów detalicznych

W segmencie bankowości detalicznej, Citi Handlowy będzie kontynuował oferowanie klientom najlepszej obsługi i produktów. Bank skupi się na utrzymaniu wartości i rentowności tego segmentu.

Jednocześnie, integralną częścią strategii na lata 2025-2027 jest strategia zrównoważonego rozwoju. W ramach realizacji działań w tym obszarze Handlowy skupi się na wspieraniu swoich klientów w procesie ich zrównoważonej transformacji - m.in. poprzez udzielenie 2 mld zł finansowania zaklasyfikowanego jako zrównoważone, udoskonaleniu procesów zarządzania ryzykiem ESG oraz na kontynuacji transformacji własnej działalności operacyjnej.

Banki
Pierwsze kredyty z nowym wskaźnikiem dopiero w I połowie 2026 r.
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Banki
Czy Pekao skorzysta na udziale w holdingu PZU?
Banki
Banki nie walczą o oszczędności Polaków
Banki
Pekao przedstawia nową strategię. Stawia na młodych i AI
Banki
Obniżki stóp procentowych? I tak chcemy rosnąć!
Banki
Duży bank w Polsce pójdzie pod młotek? „Teraz to mało prawdopodobne”