VeloBank został założony jako instytucja pomostowa przy przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku w październiku 2022 r. Jego właścicielem w 51 proc. jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a w 49 proc. – System Ochrony Banków Komercyjnych (założony przez osiem największych banków w Polsce).
Do VeloBanku trafiła wydzielona, zdrowa część GNB, w tym wszystkie depozyty klientów detalicznych oraz kredyty złotowe. Kredyty walutowe, w tym te w CHF, pozostały w GNB (wobec którego BFG zgłosił zresztą wniosek o upadłość pod koniec kwietnia 2023 r.). Od początku VeloBank, zgodnie z unijnymi i polskimi regulacjami, miał zostać sprzedany. A w piątek BFG już oficjalnie uruchomił ten proces.
Czytaj więcej
Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Adama Marciniaka na stanowisko prezesa zarządu VeloBanku. Dotychczas był on wiceprezesem i p.o. prezesa.
100 proc. na sprzedaż
Ogłoszenie o rozpoczęciu procesu sprzedaży dotyczy 100 proc. akcji VeloBanku, a więc tych posiadanych i przez BFG, i przez SOBK. Ogłoszenie ma charakter otwarty, swoją ofertę mogą składać wszyscy inwestorzy.
BFG podkreśla, że rozpoczęcia sprzedaży nie wpływa na działalność VeloBanku, ani na obsługę jego klientów.