„Zarząd Banku Millennium S.A. informuje, iż wstępny szacunek wartości rezerw na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi udzielonymi przez Bank, utworzonych w II kwartale 2023 r. wynosi 680 milionów złotych, co przekłada się na łączną wartość ww. rezerw utworzonych w pierwszym półroczu 2023 r. na poziomie około 1 500 milionów zł” – podał w bank w piątkowym raporcie bieżącym.
Dodatkowe 38 mln zł zostanie odpisane na kredyty udzielone były Euro Bank S.A. (w pierwszym półroczu 2023 r. łącznie około 81 mln zł), ale nie ma to wpływu na wynik finansowy.
Czytaj więcej
Darmowy kredyt frankowy łącznie będzie kosztował 100 mld zł. Stabilność sektora bankowego z tego tytułu raczej nie zostanie zachwiana – oceniają eksperci. Ale koniec końców ktoś za to będzie musiał zapłacić.
Bank Millennium podkreśla, że te wstępne, nieaudytowane szacunki uwzględniają rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 czerwca 2023 r. w sprawie C-520/21 i w rezultacie eliminację prawdopodobieństwa otrzymania wynagrodzenia za korzystanie z udostępnionego przez Bank kapitału w stosowanej przez Bank metodologii tworzenia rezerw na ryzyko prawne. Ponadto, bank dokonał również aktualizacji innych parametrów tej metodologii.
Jednocześnie zarząd banku ocenia, że przy takich rezerwach i braku innych nieprzewidzianych wydarzeń spodziewa się dodatniego wyniku netto za II kwartał 2023 r. i w rezultacie dodatniego wyniku netto w pierwszej połowie 2023 r. To efekt kontynuacji pozytywnych wyników z podstawowej działalności biznesowej.