NBP zacieśnia kaganiec członkom RPP

Prezes NBP chce wiedzieć z kim spotykają członkowie RPP. To on ma też wyrażać zgodę na ich spotkania.

Publikacja: 21.04.2023 10:24

NBP zacieśnia kaganiec członkom RPP

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

NBP ogłosił „Dobre praktyki kontaktów członków Rady Polityki Pieniężnej z inwestorami i analitykami finansowymi w Narodowym Banku Polskim". Jedenastopunktowy dokument ma na celu „ujednolicenie zasad i trybu tych kontaktów”.

I tak zaproszenia na spotkania lub prośby o spotkania z członkami RPP od inwestorów i analityków finansowych powinny być kierowane wyłącznie ze wskazaniem Narodowego Banku Polskiego jako adresata takiej korespondencji, w formie elektronicznej, co najmniej na 5 dni przed proponowaną datą spotkania. Zaproszenie lub prośba o spotkanie powinny wskazywać imiennie uczestników spotkania po stronie inicjującej spotkanie, zapraszanego członka lub członków RPP, tematy spotkania oraz propozycję poruszanych na nim zagadnień. Tematyka spotkań i poruszane na nich zagadnienia nie mogą budzić obaw o ujawnienie informacji niejawnych, a ich terminy nie mogą kolidować z ustalonym harmonogramem posiedzeń RPP.

Czytaj więcej

Zaostrza się konflikt wokół RPP. Sprawa może trafić do prokuratury

Ciekawie jest dalej, bo zgodę na udział członka Rady Polityki Pieniężnej w spotkaniu musi wydać jej przewodniczący, czyli Adam Glapiński, prezes NBP. Może odmówić wydania zgody, przede wszystkim „gdy tematyka spotkania może budzić uzasadnioną obawę ujawnienia informacji prawnie chronionych”. Co więcej, jeśli wyda zgodę, to na spotkanie wyśle, oprócz zaproszonego członka lub członków RPP, także dodatkowego członka Rady, którego sam wskaże.

Dalej są zasady, którymi członkowie RPP kierowali się dotąd. Na spotkaniach wypowiadają się więc we własnym imieniu, nie informują o przebiegu posiedzeń Rady oraz wynikach głosowań, jak również o podjętych uchwałach przed ich ogłoszeniem w dzienniku urzędowym. Powstrzymują się też od „opisywania swoich osobistych poglądów dotyczących polityki pieniężnej podczas spotkania z inwestorami i analitykami finansowymi, jeżeli mogliby oni osiągnąć korzyść finansową z pozyskania tych informacji, z wyjątkiem przypadków, gdy te poglądy zostały wcześniej wyrażone w ich wypowiedziach publicznych”.

Spotkania obsługiwać ma Departament Generalny, który informuje członków RPP o terminie spotkania. Pracownik tego departamentu sporządza przy tym notatkę ze spotkania. Ponadto departament prowadzi rejestr spotkań.

Czytaj więcej

Kotecki i Tyrowicz przedstawili odrębne zdanie do opinii RPP do budżetu na 2023 r.
Banki
Pierwsze kredyty z nowym wskaźnikiem dopiero w I połowie 2026 r.
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Banki
Czy Pekao skorzysta na udziale w holdingu PZU?
Banki
Banki nie walczą o oszczędności Polaków
Banki
Pekao przedstawia nową strategię. Stawia na młodych i AI
Banki
Obniżki stóp procentowych? I tak chcemy rosnąć!
Banki
Duży bank w Polsce pójdzie pod młotek? „Teraz to mało prawdopodobne”