BOŚ zakłada, że na koniec 2023 r. wskaźnik ROE będzie na poziomie 6,3 proc. Wcześniej bank planował, że na koniec przyszłego roku sięgnie 3,5-5 proc. Z kolei wynik z działalności bankowej ma być powyżej 734 mln zł, wobec wcześniej prognozowanych powyżej 600 mln zł. Wskaźnik C/I ma być na poziomie około 54 proc. BOŚ podtrzymał również plan dążenia do zwiększenia do 50 proc. udziału zielonych kredytów w wolumenie kredytów ogółem.
– Ogłoszona równo rok temu strategia była budowana w realiach, gdzie w centrum uwagi znajdowała odbudowa gospodarki po pandemii, a unijne i krajowe projekty dążące do osiągnięcia neutralności klimatycznej dopiero zaczynały nabierać szybszego tempa. Naturalnie nikt wtedy nie mógł przewidzieć dramatycznych wydarzeń, które mają obecnie miejsce za naszą wschodnią granicą. Wojna w Ukrainie, oprócz dramatu czysto ludzkiego, ma także swój wymiar ekonomiczny. Między innymi z tego względu w Polsce przewidywane jest wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego i inwestycji, kolejne podwyżki stóp procentowych, ograniczenie konsumpcji i bezrobocia, jak również dalsza presja na wzrost wynagrodzeń. To wszystko złożyło się na konieczność zaktualizowania naszej strategii – powiedział Wojciech Hann, prezes Banku Ochrony Środowiska.
Model biznesowy i kierunki strategicznego rozwoju BOŚ pozostają bez zmian. W bankowości korporacyjnej BOŚ skupia się na proaktywnej obsłudze firm małych, średnich i dużych oraz jednostek samorządu terytorialnego. Ponadto strategia nadal zakłada selektywne podejście do wspieranych sektorów i technologii, z uwzględnieniem ich potencjału dochodowego, wpływu na redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz możliwości wykorzystania podaży krajowych i unijnych środków publicznych.
– Projektując strategię dokonaliśmy bardzo dokładnej analizy potencjału poszczególnych sektorów w kontekście przemian związanych z zieloną transformacją i konsekwentnie podążamy tą drogą. W związku z tym w centrum naszego zainteresowania znajdują się transport, budownictwo, przemysł oraz sektor energetyczny, jak również współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego, zwłaszcza w aspekcie finansowania dostawców i spółek komunalnych – dodaje Wojciech Hann.