PZU, PFR, UniCredit, Pekao: Transakcja coraz bliżej

Publikacja: 31.03.2017 06:00

PZU, PFR, UniCredit, Pekao: Transakcja coraz bliżej

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Powszechny Zakład Ubezpieczeń, Polski Fundusz Rozwoju i włoski UniCredit upraszczają strukturę transakcji kupna akcji Banku Pekao. Instytucje podpisały aneks do zawartej w grudniu umowy, w wyniku którego transakcja nie będzie przebiegała dwuetapowo, ale PZU i PFR bezpośrednio i w jednej transzy kupią wszystkie akcje banku będące przedmiotem transakcji. Chodzi o 32,8 proc. kapitału Pekao, które kosztować będzie w sumie 10,6 mld zł (20 proc. kupi PZU, pozostałe 12,8 proc. PFR).

Pierwotny plan zakładał, że w pierwszym etapie PZU miało przejąć 100 proc. udziałów w spółce celowej (SPV – Special Purpose Vehicle), która będzie właścicielem akcji Pekao dających 20 proc. ogólnej liczby głosów. W tym samym momencie PFR miał bezpośrednio kupić 10 proc. akcji. W drugim etapie, przeprowadzonym nie mniej niż po 60 dniach od pierwszego, PFR miał kupić bezpośrednio pozostałe akcje (2,8 proc.). Chodziło o to, aby uniknąć konieczności przeprowadzania wezwania – w ciągu 60 dni można kupić nie więcej akcji niż 10 proc. w głosach, powyżej tego progu konieczne jest wezwanie (spółka była krytykowana za to rozwiązanie).

Z czego wynika zmiana sposobu przeprowadzenia transakcji? Od 17 marca zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa o ofercie publicznej, co doprowadziło do uchylenia obowiązku przeprowadzania tzw. małych wezwań. Musiał je ogłaszać inwestor, który w okresie krótszym niż 60 dni chciał kupić pakiet akcji powyżej 10 proc. głosów, oraz inwestor mający ponad 33 proc. akcji, jeśli chciał w czasie krótszym niż 12 miesięcy kupić papiery dające 5 proc. głosów.

PZU i PFR czekają jeszcze na zgody regulatorów, konieczne do przeprowadzenia transakcji. Po podpisaniu aneksu warunki zawieszające obejmują przede wszystkim uzyskanie zgód organów antymonopolowych w Polsce i na Ukrainie oraz uzyskanie stosownych zgód lub decyzji KNF. Kilka dni temu urząd antymonopolowy na Ukrainie wyraził już zgodę.

W styczniu PZU złożył wniosek do UOKiK o zgodę na przejęcie kontroli nad Bankiem Pekao oraz wchodzącymi w skład jego grupy kapitałowej firmami zarządzającymi aktywami – Pioneer Pekao Investment Management (w tym także Pioneer Pekao TFI) oraz Domem Inwestycyjnym Xelion.

Kiedy może dojść to transakcji? Biuro prasowe PZU nie odpowiedziało na nasze pytanie. Jednak ze słów Pawła Borysa, prezesa PFR, wynika, że zmiany na stanowisku prezesa PZU (parę dni temu odwołano Michała Krupińskiego) w żaden sposób nie wpłyną na sfinalizowanie transakcji przejęcia Pekao. – Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, czekamy na zgody regulatorów. Transakcja powinna zostać sfinalizowana na przełomie maja i czerwca – mówił niedawno Borys.

Banki
Pierwsze kredyty z nowym wskaźnikiem dopiero w I połowie 2026 r.
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Banki
Czy Pekao skorzysta na udziale w holdingu PZU?
Banki
Banki nie walczą o oszczędności Polaków
Banki
Pekao przedstawia nową strategię. Stawia na młodych i AI
Banki
Obniżki stóp procentowych? I tak chcemy rosnąć!
Banki
Duży bank w Polsce pójdzie pod młotek? „Teraz to mało prawdopodobne”