Alior przebuduje sieć oddziałów

Nowy format bezgotówkowej placówki ma stać się powszechny. Pod koniec styczna ogłoszenie strategii.

Publikacja: 09.01.2020 05:05

Notowania Aliora kierowanego przez Krzysztofa Bachtę spadły przez rok o 50 proc., do 27,96 zł za akc

Notowania Aliora kierowanego przez Krzysztofa Bachtę spadły przez rok o 50 proc., do 27,96 zł za akcję.

Foto: Archiwum

Alior Bank przedstawił w środę w Warszawie pierwszy oddział w nowym formacie i do końca roku planuje stworzyć sieć 30 tego typu punktów w całej Polsce. Docelowo mają być przebudowane wszystkie placówki. Na koniec września bank miał 213 oddziałów własnych i 619 agencyjnych.

Zmiana struktury?

Nowe placówki są bezgotówkowe tzn. nie mają tradycyjnych kas, ale za to przy wejściu umieszczono wpłatomat i bankomat. Oddziały podzielono na specjalne strefy (obsługi klienta, cyfrowa, sale spotkań indywidualnych, są też osobne nowoczesne sale tylko dla pracowników banku).

– Każda ze stref została zaprojektowana tak, aby bankier mógł skupić się na potrzebach klienta, bez poszukiwania sprzętu czy chodzenia po wydruki. Ułatwia to obu stronom zaangażowanie w spotkanie i oszczędza czas. Relacje buduje się na takich właśnie dobrych doświadczeniach – mówi Mateusz Poznański, wiceprezes Aliora odpowiadający za sprzedaż detaliczną, sieć oddziałów i bankowość cyfrową.

Bank nie ujawnia planowanych kosztów przebudowy placówek zgodnie z nowym formatem, jednak sugeruje, że nie będą one obciążeniem dla kosztów operacyjnych banku. Częściowo wydatki może neutralizować zakończenie drogiego najmu w niektórych lokalizacjach.

Foto: GG Parkiet

Pod koniec stycznia Alior przedstawi nową strategię, wtedy też poda więcej informacji na temat dalszych losów sieci oddziałów, która w ostatnich latach malała, ale raczej powoli. Co innego w sektorze, gdzie tylko przez trzy lata sieć skurczyła się o 1,8 tys. (czyli prawie 13 proc.), do 12,5 tys. placówek na koniec października 2019 r. (co pociągnęło za sobą także wyraźny spadek zatrudnienia w oddziałach).

Struktura sieci Aliora będzie zależała nie tylko od wieloletnich trendów rynkowych takich jak coraz mniejsza liczba odwiedzin oddziałów (większą popularność zdobywa bankowość elektroniczna), lecz także od decyzji dotyczących współpracy z partnerami prowadzącymi placówki agencyjne. – Wydaje się, że 200 oddziałów własnych w dużych miastach to jest ta liczba, której jakoś istotnie zmniejszać nie zamierzamy – zaznacza Poznański. Dodaje, że współpraca z partnerami powinna być prowadzona, jeśli utrzymają dyscyplinę kosztów.

Spora przecena

Dla Aliora 2019 r. był trudny, przez rok jego notowania spadły o 50 proc. głównie ze względu na odpisy wartości kredytów dla firm. Podczas publikacji strategii bank zaprezentuje również nową politykę branżową, zasady finansowania dużych firm, koncentracji i preferencji branżowych.

Być może ważniejszym powodem przeceny okazała się decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE dotycząca zwrotu prowizji za kredyty spłacone przed czasem, co obniżyć może rentowność banku o jedną trzecią. Zarząd zapowiada, że nowe działania mają zneutralizować ten efekt.

Banki
Coraz więcej ugód sądowych
Banki
PKO BP pozostaje w trendzie wzrostowym
Banki
Banki pożyczyły rządowi rekordowo dużo
Banki
Na wysokich stopach NBP banki zarabiają krocie. Czy to w porządku?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Banki
Dlaczego banki nie lubią gotówki? Konsumenci protestują
Banki
Frankowa batalia