Getin Noble Bank poinformował dzisiaj po sesji giełdowej, że jego zarząd podjął decyzję o uruchomieniu zatwierdzonego wczoraj przez KNF planu naprawy. Zastępuje on realizowany dotychczas przez bank plan trwałej poprawy rentowności na lata 2017 – 2021, który był aktualizacją programu postępowania naprawczego na lata 2016-2019.
Bank – zgodnie z zapowiedzią - złożył w październiku do KNF zaakceptowany właśnie plan naprawy. Został w nim przedstawiony zestaw działań, które zapewnić mają osiągnięcie poziomu współczynników kapitałowych spełniających wymogi KNF i umożliwią powrót do trwałej rentowności.
Teraz Getin podkreśla, że działania podejmowane w związku z uruchomieniem nowego planu mają na celu odbudowę efektywności finansowej banku, jego rozwój organiczny i powrót na ścieżkę trwałej rentowności. Zakłada, że działania naprawcze w jego ramach, mające zapewnić trwałą rentowność i osiągnięcie wymaganych współczynników kapitałowych, będą prowadzone do końca 2024 r.
Problemem Getin Noble Banku jest nie tylko niska rentowność (w ostatnich latach notuje straty netto rzędu 450-570 mln zł), ale i niedobory kapitału. Bank od początku 2018 r. nie spełnia wymogów kapitałowych, na koniec września na poziomie skonsolidowanym jego współczynnik kapitału TCR i Tier 1 wyniosły odpowiednio 10,4 proc. i 8,5 proc. wobec wymaganych 14,82 proc. i 12,49 proc. Oznacza to, że bankowi brakuje odpowiednio 1,8 mld zł i 1,6 mld zł kapitału, aby wypełniać wymóg nadzorcy.
Getin podał teraz, że przy uruchomieniu nowego planu naprawy uwzględnia zmieniające się warunki rynkowe i będzie podejmował „odpowiednie działania zwiększające poziom współczynników kapitałowych”. Dodano, że niezależnie od przyjętego planu mającego przywrócić rentowność bank nie wyklucza możliwości podjęcia w przyszłości działań w zakresie pozyskania zewnętrznego kapitału.