Tradycyjnie najwięcej transakcji było w II kwartale w internecie – 73 mln, czyli 110 proc. więcej niż rok temu i o 27 proc. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach roku. Odchodzenie od obrotu gotówkowego w czasie pandemii widać również po spadku liczby wypłat z bankomatów. Takich transakcji było 5,5 mln, czyli o 8 proc. mniej niż rok temu.

– Pandemia przeniosła handel do sieci, a tam BLIK jest metodą płatności pierwszego wyboru z uwagi na szybkość, wygodę i bezpieczeństwo płatności. Odnotowaliśmy także ogromny wzrost liczby przelewów na numer telefonu. Polacy coraz chętniej rozliczają się bezgotówkowo, co jest bardzo ważne w czasie zagrożenia koronawirusem – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIK-a.

PSP po raz pierwszy podał liczbę osób aktywnie korzystających z BLIK-a. Na koniec czerwca było ich 5,42 mln, o 67 proc. więcej niż rok wcześniej. Oznacza to, że dziś już blisko co drugi użytkownik bankowych aplikacji mobilnych w Polsce płaci BLIK-iem. Przyjęto, że aktywnym użytkownikiem jest osoba, która zrealizuje przynajmniej jedną transakcję w miesiącu. Nie brano pod uwagę użytkowników, którzy wykonywali wyłącznie przelewy na numer telefonu, nie korzystając z innych kanałów płatności BLIK-iem.

Mazurkiewicz zapowiada, że kolejny bank dołączy do systemu i udostępni BLIK-a, informacja może pojawić się w przyszłym tygodniu. Możliwość skorzystania z BLIK-a w aplikacjach bankowości mobilnej ma ponad 90 proc. klientów polskich banków. Udziałowcami PSP PSP są: Alior, Millennium, Santander, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, a od niedawna także Mastercard. Z BLIK-a mogą korzystać też klienci Getin Noble Banku, Pekao, BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, T-Mobile Usługi Bankowe i banków spółdzielczych zrzeszonych w SGB, a także w Banku BPS i bankach spółdzielczych Grupy BPS (nie mają go m.in. Handlowy i Pocztowy).

Mazurkiewicz nie ujawnia, kiedy wprowadzone zostaną płatności zbliżeniowe BLIK-iem. Dodaje tylko, że prace w tym zakresie trwają i są zaawansowane. To funkcjonalność, która rozwijana jest z Mastercardem i uzupełni metody płatności polskiego systemu. MR