Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła postępowanie administracyjne. Chodzi o zobowiązania Getin Holdingu jako głównego akcjonariusza Idea Banku wobec KNF dotyczące ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem.
Duża kapitałowa luka
KNF może w drodze decyzji nałożyć na ten podmiot lub założyciela banku krajowego karę pieniężną w wysokości odpowiadającej wartości tych akcji lub praw z akcji (ich wartość ustalana jest na dzień ich nabycia albo objęcia według wartości godziwej).
Chodzi o utrzymanie na satysfakcjonującym i stabilnym poziomie wskaźnika płynności, pozycji kapitałowej oraz wskaźnika wypłacalności banku – podał Getin Holding, który jest głównym akcjonariuszem Idea Banku. W jego rękach jest 56 proc. akcji, po 10 proc. mają bezpośrednio Leszek Czarnecki i Getin Noble Bank (inna instytucja kontrolowana przez wrocławskiego biznesmena, który kontroluje również Getin Holding).
Idea Bank wprawdzie ostatnio notuje lepsze wyniki finansowe i restrukturyzacja przynosi powoli efekty, ale od dawna nie spełnia wymogów kapitałowych. Na koniec marca miał tylko 150 mln zł kapitału własnego, niedobory sięgają około 1 mld zł (byłyby większe, gdyby nie zredukowanie przez regulatorów bufora ryzyka systemowego dotyczącego wszystkich banków).