Startuje Millennium Bank Hipoteczny

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na rozpoczęcie działalności operacyjnej przez bank hipoteczny należący do Banku Millennium.

Publikacja: 21.05.2021 15:15

Startuje Millennium Bank Hipoteczny

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Millennium złożył do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zgodę na utworzenie banku hipotecznego w czerwcu 2018 r., nadzór wydał na to zgodę w czerwcu 2020 r. Teraz wyraził zgodę na rozpoczęci działalności operacyjnej.

– Jestem bardzo zadowolona z zakończenia procesu tworzenia banku hipotecznego. Dzięki rozpoczęciu jego działalności jako grupa uzyskamy dostęp do finansowania aktywów za pomocą listów zastawnych. Pozwoli to na dywersyfikację struktury finansowania dla kredytów hipotecznych nabytych od Banku Millennium – mówi Agata Chrzanowska, prezes Millennium Banku  Hipotecznego. Kapitał zakładowy wynosi 40 mln zł i został w całości pokryty przez Bank Millennium.

- Planując utrzymać silną pozycję w sprzedaży kredytów hipotecznych i dwucyfrowy udział w rynku, powołaliśmy do życia Bank Hipoteczny, który pozwoli sfinansować akcję kredytową na korzystnych warunkach.  Zgoda KNF na start Millennium Banku Hipotecznego pokazuje, że Grupa Millennium cieszy się niesłabnącym zaufaniem regulatora rynku, potwierdzającym stabilność, dobrą kondycję biznesową i finansową grupy – dodaje Joao Bras Jorge, Prezes Banku Millennium.

Do zarządu Millennium Banku Hipotecznego powołano wieloletnich pracowników grupy. W jego skład  wchodzą: Agata Chrzanowska (prezes), Adam Berent (członek zarządu ds. ryzyka) i Artur Kulesza (członek zarządu ds. finansów, operacji i IT).

Banki hipoteczne jako jedyne mogą emitować listy zastawne, czyli długoterminowe, bezpieczne obligacje zabezpieczone na najlepszej jakości (najbezpieczniejszych) kredytach mieszkaniowych (tylko złotowych). Ich emitowanie pozwala na uzyskanie długoterminowego i taniego finansowania, to najtańszy rodzaj finansowania poza depozytami. Swoje instytucje tego typu mają od dawna już Pekao, mBank i PKO BP, a od niedawna także ING Bank Śląski. Prace nad takim podmiotem wstrzymał jednak Santander.

Zgodnie ze strategią portugalsko-polska grupa wzmacnia pozycję w obszarze akcji kredytowej. W I kwartale padł nowy kwartalny rekord wypłat kredytów hipotecznych w wysokości 2,2 mld zł, co oznacza wzrost o 64 proc. w skali roku i przekłada na 14,6 proc. udziału rynkowego w nowych umowach. Dzięki zmianie struktury finansowania w kierunku wydłużenia terminów możliwy będzie dalszy rozwój biznesu – deklaruje bank.

Banki
Pierwsze kredyty z nowym wskaźnikiem dopiero w I połowie 2026 r.
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Banki
Czy Pekao skorzysta na udziale w holdingu PZU?
Banki
Banki nie walczą o oszczędności Polaków
Banki
Pekao przedstawia nową strategię. Stawia na młodych i AI
Banki
Obniżki stóp procentowych? I tak chcemy rosnąć!
Banki
Duży bank w Polsce pójdzie pod młotek? „Teraz to mało prawdopodobne”