Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował, że w środę, 25 sierpnia, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie będzie rozpoznawał skargi na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w sprawie Idea Banku (będzie to posiedzenie niejawne). RPO zaznaczył, że będzie w dalszym ciągu śledził przebieg postępowań sądowych w sprawie Idea Banku.
Z końcem 2020 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny po konsultacjach z Komisją Nadzoru Finansowego podjął decyzję o uruchomieniu procedury przymusowej restrukturyzacji Idea Banku. Uznano bowiem, że bank zagrożony jest upadłością i nie ma przesłanek wskazujących na możliwość poprawy jego sytuacji. Bank przez parę lat nie spełniał nie tylko polskich, ale i mniej wygórowanych europejskich wymogów kapitałowych. Bank według badania zleconego przez nadzór miał blisko 0,5 mld zł ujemnych kapitałów i nie było realnych szans na poprawę jego sytuacji.
Na decyzję BFG skargi do WSA w Warszawie złożyli obligatariusze GetBacku. Bank był jednym z głównych dystrybutorów obligacji tego windykatora, który popadł w wielkie problemy finansowe i stał się niewypłacalny w kwietniu 2018 r. Posiadacze jego obligacji (warte były wtedy 2,6 mld zł), głównie inwestorzy indywidualni, stracili większość swoich oszczędności.
„Sprawa przymusowej restrukturyzacji Idea Banku budzi duże kontrowersje. Decyzja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w tej sprawie może uniemożliwić obligatariuszom GetBack zaspokojenie ich roszczeń w postępowaniu sądowym prowadzonym przeciwko Idea Bankowi" – podał RPO. W sprawie tej zwracał się na początku tego roku do prezesa BFG.