Getin Noble: niezwłocznie opracujemy nowy plan

Bank ma cztery miesiące na przedstawienie nowego planu naprawy. Zarząd zapowiada, że jest w kontakcie z KNF i jak najszybciej złoży wymagany dokument.

Publikacja: 24.12.2021 17:01

Getin Noble: niezwłocznie opracujemy nowy plan

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Getin Noble Bank, któremu Komisja Nadzoru Finansowego nie zatwierdziła złożonego w czerwcu nowego planu naprawy, zaznacza, że realizuje plan zatwierdzony w styczniu 2020 r. Jego celem jest powrót na trwałą ścieżkę rentowności i odbudowa wskaźników kapitałowych do poziomów regulacyjnych. W związku z wybuchem pandemii i jej wpływem na sytuację makroekonomiczną, zarząd w odpowiedzi na oczekiwanie nadzoru, złożył w czerwcu aktualizację planu.

- Założenia przedłożonej UKNF aktualizacji planu naprawy były opracowywane w pierwszej połowie 2021 r. Przez ostatnie miesiące zaszły istotne, trudne do przewidzenia zmiany makroekonomiczne, w kontekście których część przyjętych w tym dokumencie założeń wymaga aktualizacji. Mówimy tu zarówno o czynnikach mających negatywny wpływ, zwłaszcza na współczynniki kapitałowe banku, jak kursy walut, czy wyceny rynkowe papierów wartościowych, ale także o istotnych zmianach mających pozytywny wpływ na działania naprawcze banku. W tym drugim zakresie należy przede wszystkim wymienić rosnące stopy procentowe, czego bank w złożonej aktualizacji nie przewidywał – mówi Artur Klimczak, prezes GNB.

- Niestety rygor postępowania administracyjnego powoduje, że w celu przedstawienia przez bank nowego, adekwatnego do bieżącej sytuacji makroekonomicznej dokumentu aktualizacji  planu naprawy konieczne było zakończenie trwającego postępowania. Jesteśmy w stałym kontakcie z KNF i niezwłocznie przystępujemy do prac w celu jak najszybszego złożenia wniosku o zatwierdzenie nowego planu naprawy - dodaje.

KNF postanowiła także o ustanowieniu w banku kuratora. Sytuacja ta nie ogranicza jednak uprawnień organów statutowych banku i nie ma wpływu na poziom świadczonych przez niego usług – podkreśla zarząd, w którego opinii realizowane działania naprawcze przynoszą widoczne rezultaty, a obserwowane zmiany makroekonomiczne niosą ze sobą szansę na dalszą poprawę przychodów banku. - Ostatnie dwa kwartały bank zakończył z zyskiem netto. Należy również pamiętać o spodziewanym bardzo istotnym i pozytywnym wpływie ostatnich podwyżek stóp procentowych na zdolności przychodowe banku w nadchodzących kwartałach – mówi Mateusz Solak, członek zarządu GNB.

Dodaje, że w ostatnich 12 miesiącach bank sprzedał portfele wierzytelności NPL o wartości ponad 2,2 mld zł, co przyczyni się do dalszej poprawy struktury portfela kredytowego. - Prowadzimy również analizy związane z możliwością sekurytyzacji wybranych portfeli kredytowych w celu ograniczenia ich wpływu na współczynniki kapitałowe. Znacząco poprawiliśmy również efektywność kosztową banku, a dzięki współpracy ze spółką leasingową i istotnym zmianom w polityce ryzyka, budujemy zdrowy i bezpieczny portfel kredytowy. Ponadto, reagując na zmieniające się warunki rynkowe rozpoczęliśmy już część działań naprawczych wyprzedzając wcześniej przyjęty harmonogram. Pracujemy również nad aktualizacją podejścia do kwestii związanej z ryzykiem prawnym portfela walutowych kredytów hipotecznych. Te wszystkie elementy zostaną odzwierciedlone w nowym planie naprawy, który zostanie przygotowany przez bank – deklaruje Solak.   

Zarząd GNB deklaruje, że po zapoznaniu się z uzasadnieniem decyzji KNF, przystąpi do niezwłocznych prac w celu opracowania nowego planu naprawy, który w sposób adekwatny będzie odzwierciedlał obecną sytuację finansową banku oraz nowy kontekst makroekonomiczny. „Dokument będzie uwzględniał zarówno nowe wyzwania stojące przed sektorem finansowym, jak również szanse związane m.in. z cyfryzacją oraz podwyżkami stóp procentowych, a jego celem będzie przedstawienie kompleksowych i realnych działań zmierzających do odbudowy wskaźników kapitałowych banku w akceptowalnym przez organ nadzoru horyzoncie” – podał GNB.

Zarząd Banku złoży nowy plan naprawy wraz z wnioskiem o jego zatwierdzenie w terminie wyznaczonym przez organ nadzoru.

 

Banki
Kredyt „Na start” najwcześniej od 2025 roku
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Banki
Nie tylko frankowicze walczą z bankami. Przybywa sporów o WIBOR
Banki
Prezes PKO BP: Nie możemy oddać pola konkurencji, także niebankowej
Banki
KNF nałożyła na BNP Paribas BP karę w wysokości 1 mln zł
Banki
Japoński gigant bankowy ma kłopoty. Musi pozbyć się obligacji za 63 mld dolarów
Banki
Nowe wymogi dla banków – kto za to zapłaci?